Motivační literatura

Odvrácená strana matky - Monika Valentová

8. května 2018 v 14:43 | Anna 13
Odvrácená strana matky

Žánr: Fejetony
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 107
Vazba knihy: Vázaná

-----------Ze skutečného života-----------


Anotace: Jsou matky převlečení andělé, nebo mají i svou odvrácenou stranu, o které se ve slušné společnosti mluví jen šeptem? Monika Valentová ve svých fejetonech, doplněných kresbami Martina Veselovského, ukazuje z humorného úhlu pohledu temné kouty mateřství. Kojení nemusí být vždy nádherné, domácí strava nemusí být vždy zdravá a matka nemusí být vždy šťastná. Tuto knihu doporučují čtyři z pěti psychiatrů!!


Můj názor: Na mateřství jsem natěšená, jako málokdo v mém věku. A strašně mě baví číst humorné fejetony z mateřské.
Na této knížce autorka odvedla kus práce, když v humorných zážitcích přibližovala denodenní strasti matek a promluvila za všechny NORMÁLNÍ ženy. Určitě toto vyprávění spoustu maminek podpoří v jejich vypořádávání se s rolí rodiče. A myslím, že by Monika Valentová mohla otevřít oči i tatínkům, které si možná začnou mnohem více vážit žen na mateřských dovolených.
Autorka se s vtipem pouští do vyprávění o soužití s dvěma dcerami. Vypráví o strastích kojení, o bouřlivém období vzdoru i separační úzkosti. Ukazuje stinnou stránku mateřství, která je často vyčerpávající a pro mnohé ženy i hororová. Proto si myslím, že kniha by mohla fungovat i antikoncepčně. :) Nevím, zda to darovat těhulkám, které by to mohlo vystrašit. Ale co když je to právě naopak připraví na realitu a ony si pak nebudou představovat, že budou supermatkami? Nevím. Každopádně pokud máte doma batole nebo odrostlé děti, s knihou si prožijete známé situace a pochopíte, že nejste sami. :) Já se na to těším? Nejsem blázen? :) :D

Jak jsem sebrala odvahu - Barbora Šťastná

28. ledna 2018 v 0:29 | Anna 13
Jak jsem sebrala odvahu

Žánr: Fejetony
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Motto
Počet stran: 240
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Skutečný příběh-----------


Anotace: Kniha o tom, že odvaha a strach se nevylučují.
Tahle kniha není návod, jak se přestat bát. Já se například bojím spousty věcí. Bojím se otevírat dopisy s modrým pruhem, bojím se pavouků, zubaře, předjíždění na okresce, bojím se, že v práci přijdou na to, že ve skutečnosti nic neumím. Přišla jsem ale na to, že i když se strachu nezbavím, nemusím ho za všech okolností poslouchat. I se strachem můžu sebrat odvahu a dělat věci, které bych od sebe nečekala.


Můj názor: V posledních měsících jsem objevila takovou strašně sympatickou pražskou ženu. Maminku dvou holčiček, která má chaos ve skříni, nepřečetla Hledání ztraceného času ani Kvítek karmínový a bílý, ale jinak má přečtený slušný seznam knih, ráno běhá v parku, poslouchá ABBU, píše Šťastný blog, bojí se předjíždět a je vtipná. A ona je... prostě báječná.

I KDYŽ MÁM STRACH, STRACH NEMUSÍ MÍT MĚ.

Českou literaturu nečtu. Ale Bára Šťastná je čestná výjimka. Nepíše beletrii, spíše hloubá nad životem, přináší nám svůj pohled na něj a je milá, vtipná, vše podává s nadhledem jí vlastním a vám se roztahují koutky rtů a hltáte a hltáte stránky a chcete víc a víc a... jdete na její blog: https://stastnyblog.cz/. A pak samozřejmě doufáte, že co nevidět přistane na knihkupeckých pultech její nový literární výtvor... :)

NAMÍSTO "NEMÁM NA TO ČAS" SI ZKUSTE NAHLAS ŘÍCT "NENÍ TO PRO MĚ DŮLEŽITÉ". POSLOUCHEJTE, JAK TO ZNÍ, A POZORUJTE, JAKÝ Z TOHO MÁTE POCIT.

A o čem tedy vlastně píše? O tom, co prožíváme všichni, o čem přemýšlíme a čeho se bojíme... Je příjemné číst knihu o strachu, která nás však nepoučuje a nemoralizuje, ale doopravdy radí a soucítí a nechá nás dál dýchat v našem zaběhnutém rytmu, když budeme chtít... Ale také nás může změnit. Určitě nám však navodí dobrou náladu i smích a prozářený pohled na svět. Už jsem od ní četla vše co napsala a mám ji strašně ráda a přeju jí nádherný život!!! (Jsem teď po té knize taková sluníčková :D)

"MÍT RADOST" JE VLASTNĚ NESMYSL, RADOST NIKDY NEMŮŽEME "MÍT", MŮŽEME JI JEN NA CHVILKU ZACHYTIT.

Doporučuji ženám, matkám, manželkám, ustrašencům i zoufalcům, optimistům i pesimistům, všem!!! Tuhle knihu napsala žena, která si vůbec na nic nehraje a její způsob vyprávění vás bude bavit. Nemusí vás kniha vysloveně ohromit, ale bude vám s ní strašně dobře a spoustu si toho odnesete. Já Báru Šťastnou doporučuji všema deseti a těším se na další její knížky a články na blogu, který budu bedlivě a s potěšením sledovat, protože už teď mi Bára hodně chybí. :(

VYŠKRTNOUT ZE ŽIVOTA NEGATIVNÍ POCITY ZNAMENÁ VZDÁT SE ZÁROVEŇ I TĚCH POZITIVNÍCH.

Šťastná kniha - Barbora Šťastná

6. ledna 2018 v 15:42 | Anna 13
Šťastná kniha

Žánr: Fejetony
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Motto
Počet stran: 229
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Skutečný příběh-----------


Anotace: Taky vás někdy napadlo, že byste chtěli změnit svůj život, protože se necítíte šťastní?
Ale jak to udělat? Odjet meditovat do Indie? Chovat bio ovce na Šumavě? Zachraňovat děti v Africe? Pracovat v baru na středomořské pláži? Taky mě to napadlo, ale, upřímně řečeno... nechtělo se mi. Místo toho jsem vyzkoušela různé způsoby, jak být šťastnější, a přitom si nechat svůj život takový, jaký je: s manželem a dvěma dětmi, s bytem na hypotéku a normální pracovní dobou. Tak například jsem zjistila, že bych určitě byla daleko šťastnější, kdybych nenosila boty, které mě tlačí, nemusela pokaždé hodinu lovit v kabelce, když mi zazvoní telefon, a neměla skříň nacpanou oblečením, které nenosím. Objevila jsem spoustu věcí, které mi dělají radost, i když tak na první pohled nevypadají: deštivé léto, zavařování povidel, vyhazování starých krámů, bobování s dětmi, ochutnávání podezřelých exotických jídel, počítání komářích štípanců a běhání (i když se mi nechce). A především jsem zjistila, že štěstí si nesmíme schovávat na Vánoce, na dovolenou nebo na někdy jindy. Nedělejte to tedy ani vy a zkuste být šťastní hned teď.


Můj názor: Barbora Šťastná se stává mou spřízněnou duší téměř každou dočtenou kapitolou. Její psaní je osvěžující, milé, inspirativní, úsměvné a zároveň tak obyčejné, že mnoha žen možná bude číst o svém vlastním životním příběhu.
Tohle není kniha, která by vám radila, jak najít konečně štěstí. Není o tom, jak žít správně, co dělat a co ne. Je spíš o tom, jak se se svým životem a se svým já smířit. Jak nečekat na potom, ale dovolit si v danou chvíli být šťastná, aniž byste musela žít u moře či v Indii, mít miliony nebo být neuvěřitelně krásná. Mě prostě tohle čtení baví víc, než všechny ty rady z duchovních nauk, které se nedají uskutečňovat ve světě, ve kterém denně žijeme. Bára odhaluje své nedostatky a úchylky, ale i své radosti a potěšení. Je to obyčejná žena: manželka a matka, která píše neskutečně zábavné knížky, které dělají radost a fungují dobře proti splínům a nepříjemným hlodavým myšlenkám.
Nemohu se dočkat další knihy a doufám, že Barbora Šťastná bude v rámci svého života stále šťastná, aby mohla psát další happy knihy. Těším se na ně. Mají takové své kouzlo a je vám po nich dobře. Stačí jedna kapitola autorčina jedinečného humoru a vás najednou baví být. Krásné čtení...
Fejetony, které obzvlášť stojí za to: Jsme šťastní díky svým dětem, nebo jim navzdory?, Nejjistější způsob, jak něco nestihnout, je mít na to spoustu času, Tajná radost z deštivého léta, sněhové kalamity a prázdnin ve městě, Můj muž na mě promluví i dvakrát za večer. (Když mám štěstí.), Trapné radosti, za které se trochu stydím, Dnešek není horší než zítřek nebo 100 věcí, které mi taky dělají radost.

A já bych si na seznam svých radostí a potěšení rozhodně připsala knížky Barbory Šťastné. :)
Nejlepší čtení na povzbuzení pošmourných nálad, které míváme nejčastěji v neděli večer a v pondělí ráno. Třeba to s touhle knihou konečně prolomíme. :)

Dobrá tak akorát - Barbora Šťastná

19. prosince 2017 v 14:59 | Anna 13
Dobrá tak akorát

Žánr: Fejetony
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Motto
Počet stran: 221
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Skutečný příběh----------


Anotace: Jsem dobrá. Tak akorát.
Ženy prý samy sebe kritizují v průměru osmkrát denně. Poprvé hned ráno v koupelně před zrcadlem. Ani mě to nepřekvapuje. Taky to dělám. Za to, že nejsem dost krásná. Za to, že nemám dost uklizeno. Za to, že nezvládám všechno v práci, že nejsem skvělá matka a že nežiju v harmonii s vesmírem. Dlouho jsem si myslela, že opravdový a báječný život začne, teprve až to všechno napravím a zlepším. Až zhubnu, až si udělám pořádek ve skříni i v účetnictví, až konečně změním účes, až se naučím meditovat. Jenže pak jsem si všimla, že život už dávno začal i bez toho. A že je chaotický a někdy i dost stresující, ale taky skvělý a zábavný, i když jsem se nezlepšila vůbec v ničem z výše uvedeného seznamu. Takže tahle kniha je plná historek o tom, co se mi nepovedlo. O tom, co všechno jsem nestihla, pokazila nebo to nedopadlo zrovna podle mých představ. Ale taky o tom, že právě takovýhle život je doopravdy můj a že přesně takhle mě to baví. Zkrátka že je dobrý tak akorát.


Můj názor: O této knížce jsem se tuším dozvěděla v časopise Moje psychologie, který jsem jeden čas četla a autorka jím v tu dobu byla šéfredaktorkou. Netuším jestli jí je ještě teď. :) Ale její knížka mě strašně moc bavila. Potěšila mě takovým líbezným způsobem, který se skrývá v Bářině stylu psaní... Její názory a postřehy nejsou nijak objevné, ale právě tím, jak je podává, s vtipem a ironií jsou právě velice otevřené a působivé. Neumím si představit ženu, která by jejími fejetony pohrdala. Každá se v jejích zápiscích najde, každá se pousměje, snad každou to bude bavit. Barbora Šťastná se rozepisuje nejen o útrapách a radostech mateřství, ale i o ženských splínech, o vztazích a manželství, o mládí a dospělosti, o knihách. Zkrátka nám odosobňuje svůj život takový jaký ho má: dobrý tak akorát. A to se mi na tom líbilo. V poslední době už mě příliš optimistické knihy vytáčejí. Ty rady prostě nejdou v normálním životě uskutečňovat ať se snažíte jakkoli a připadáte si potom ještě nešťastnější než jste. Ale jakou by zase mělo cenu číst knihy, kde by si každý jen stěžoval jak je všechno špatně? Bára píše tak jak to je. Uklidňuje své čtenáře tím, že bláznivý, vystresovaný a někdy zoufalý život žije taky. A ty situace jsou velmi komické a trefné. Ale na druhou stranu hýří svým optimistickým naladěním, všechno převrací v humor a rozdává zábavné rady a zásady, kterými se už dá řídit. A nakonec z toho vzniká velmi příjemné, odpočinkové a nenáročné počtení, které nepustí...

TO JE MOŽNÁ TO NEJVĚTŠÍ POTĚŠENÍ Z TOHO, KDYŽ JAKOUKOLI KNIHU ČTEME PODRUHÉ - VIDÍME NA NÍ, JAK JSME SE ZMĚNILI MY SAMI.

Kapitoly na které nezapomenete jsou třeba tyto: Proč se vždycky pohádáme v IKEA? nebo Přestaňte se omlouvat za to, že existujete. Perfektní tipy najdete v kapitole Dvacet způsobů, jak se cítit blbě a velice inspirující a uklidňující je i Proč ze mě nikdy nebude femme fatale nebo Neplaťte nikomu za to, že ve vás objeví vnitřní bohyni. A u čeho se nasmějete je rozhodně kapitola Smiřte se s tím, že všechny ostatní matky jsou lepší než vy. Snad vás tahle malá ochutnávka originálních nadpisů navnadila knihu vyhledat a pustit se do ní. Já ji s širokým úsměvem na tváři všem ženám jakéhokoliv věku silně doporučuji...
Jo, a možná vás zvlášť teď bude zajímat článek Proč nefungují návody proti předvánočnímu stresu?
Přeji vám, abyste tuto knižní libůstku našli letos pod stromečkem.

P.S. - Aňa Geislerová

16. září 2017 v 20:20 | Anna 13
P.S.

Žánr: Fejetony
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 216
Vazba knihy: Vázaná
Ocenění: Magnesia Litera 2016 (cena čtenářů)

-----------Skutečný příběh-----------


Anotace: Soubor fejetonů, kterými herečka Aňa Geislerová přispívala do magazínu ELLE, nyní vychází knižně. V souhrnném vydání vyvstává příběh, který mohl dříve čtenářům snadno uniknout; příběh části života, ve které jako by se odehrálo úplně všechno. Příchod nových členů rodiny, odcházení těch starých, lásky, pády, úspěchy, problémy. Pět podivuhodných let, k nimž autorka přidala ještě několik dříve nepublikovaných textů.


Můj názor: Tahle knížka mě strašně překvapila, dojala, rozlítostnila, potěšila, rozesmála a donutila mne tonout v hlubinách mých nejniternějších myšlenek. Jsem do ní doslova zamilovaná. Do její grafické úpravy, která je prostě kouzelná a perfektně se tak díky ní ocitnete v říši Ani Geislerové. V názorech, pocitech a myšlenkách herečky jsem se mnohokrát našla a žasla jsem nad tím, jak někdo dokáže MÉ stavy TAKHLE PŘESNĚ popsat. Tak asi díky, Aňo... Tohle se ti vážně povedlo. :)

NECHCI MÍT V HLAVĚ JEDINOU MYŠLENKU.

Aňu Geislerovou zná každý Čech. Naší nejúspěšnější herečku mám moc ráda a na její knihu jsem se dlouho těšila, avšak nic jsem neočekávala. V této ženě však dřímá víc než herecký talent. Ona UMÍ psát. A dokáže svými úvahami o svém životě, ale i o životě každého z nás donutit přemýšlet. Ona totiž je také matkou, partnerkou, "obyčejnou" ženou a ne JEN hereckou hvězdou. Ona je úplně normální a milá. A to je strašně uklidňující. O své kariéře se prakticky téměř nerozepisuje. Mluví hlavně o dětech, mateřství, rodině, lásce, partnerských vztazích. Také polemizuje nad láskou, smrtí, strachy, emocemi a smyslem bytí. Píše o životě. Jednoduše žije a dělí se s námi o to, co dobře známe...

CHCI ŽÍT, JAKO BY SE NIKDO NEDÍVAL.

Knížka mě nabudila. Mnohokrát jsem se nad ní pousmála a kroutila hlavou. Tohle čtení mě strašně těšilo a dělalo šťastnou. Bavily mne její slovní obraty, její humorné výrazové prostředky. Líbila se mi její fantazie a snílkovství. Strašně ráda bych knihu hostila ve své knihovničce, protože by stačilo po ní jen sáhnout, až zas bude "zle". A po přečtení pár řádků by bylo blaženě. :D

DNEŠNÍ DEN ZAČAL. TO SAMO O SOBĚ STAČÍ... ZEMĚ SE OTOČILA, POSUNULA SE NA SVOJÍ DRÁZE VESMÍREM, SLUNCE NEVYBUCHLO, METEORIT NÁS MINUL, ŽÁDNÝ ZEMĚTŘESENÍ, SOPKA, TSUNAMI...


Kniha je relaxační a odpočinková, ale zároveň vás u ní pohltí síla vašich emocí a proud myšlenek, který se vám bude převalovat v hlavě a bude čím dál hustší. Myslím, že se kniha bude líbit. A to hlavně ženám. Myslím, že vám zůstane v srdci i v hlavě.

ŘEKNI MI NĚCO KRÁSNÝHO O NAŠEM VZTAHU.
CO?
NĚCO, CO JSME ZAŽILI. CO BYLO KRÁSNÝ.
KDYŽ JSME SURFOVALI?
MYSLÍM NĚCO O LÁSCE?
JO AHA. KDYŽ TĚ PO PORODU SEŠÍVALI.

Pokud však někdo knihu vyhledá a bude očekávat, že se o Aňě dozví něco víc o její kariéře, tak bude zklamán. Geislerová se ve svých úvahách otvírá, ale "jen" co se týče osobního života. Nenabízí pohled do zákulisí natáčení filmů. Ona totiž z této knihy vůbec nevychází jako slavná herečka, či kariéristka. Všichni víme, že je velmi úspěšná, ale po přečtení získáváme pocit, že žije život normálně. Je krásně lidská... Mám ji ráda o moc víc, když teď vím, kým doopravdy je, když sundá masku...

KDYŽ SE NEDOKÁŽETE SPRÁVNĚ ROZHODNOUT PRO NĚJAKOU DŮLEŽITOU VĚC, JAKO JE KOUPĚ DOMU, ROZVOD, SŇATEK, PES ČI DÍTĚ, TAK PRÝ POMÁHÁ NAPSAT SI SEZNAM PRO A PROTI.
KDYBY MĚL ČLOVĚK MOŽNOST NAPSAT SI TAKOVÝ SEZNAM SÁM NA SEBE PŘEDTÍM, NEŽ SE ROZHODNE PŘIJÍT NA SVĚT, BYLO BY TO ASI DOST NÁROČNÝ ROZHODOVÁNÍ. BÝT, ČI NEBÝT?

Doporučuji. A hlavně v době, kdy se nebudete moci vyznat sami v sobě, nebudete vědět kudy kam a jak. Nebudete vědět proč a vaše psychika bude rozkolísaná pod náporem života. Pak sáhnětě po vybarvené knížce, která s vámi udělá zázraky. Bude vám líp, věřte mi.

DALO BY SE ŘÍCT, ŽE ODŽÍT JEDEN JEDINÝ DEN JE STEJNÁ DŘINA JAKO PROŽÍT CELÝ ŽIVOT.

Aňo? Napiš ještě P.P.S. Prosíííííííííííííííííííííím!

DENNÍ SNĚNÍ. ZNÍ TO FÁDNĚ, ALE JE TO PRÁVĚ TAHLE VĚC, KTERÁ MI ZACHRAŇUJE ŽIVOT.

...

JÁ MÁM ROZPOR, JESTLI VŮBEC RÁNO OTVÍRAT OČI, NEBO NE. VSTÁVÁM. V ZRCADLE NEPŘÍVĚTIVO...

...

ČETLA JSEM TENKRÁT OBROVSKÉ MNOŽSTVÍ KRÁSNÝCH KNIH A HROUTILA SE JAK Z JEJICH KRÁSY, TAK Z POCITU, ŽE TO VŠECHNO, CO SE V NICH PÍŠE, ASI NESTIHNU PROŽÍT. CHTĚLA JSEM BÝT ANNOU KARENINOU, VELKÝM GATSBYM A JULESEM, JIMEM I KATTY ZÁROVEŇ.

...

OD SVÝCH DVANÁCTI LET JSEM SNILA O SAMOTĚ.

...

ILUZE JE NĚKDY DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ PRAVDA, TAKŽE ZAPOMEŇTE NA REALITU.

...

ŽÍT KAŽDÝ DEN TAK, JAKO BY BYL POSLEDNÍ, BY BYLO ASI VYČERPÁVAJÍCÍ, ALE ŽÍT KAŽDÝ DEN S LÁSKOU K TOMU, CO NÁM PŘINÁŠÍ, TO UŽ SE ZVLÁDNOUT DÁ. NEMUSÍM BÝT DOKONALÁ, NEMUSÍM VŠECHNO ZVLÁDNOUT, NEMUSEJÍ MĚ MÍT VŠICHNI RÁDI A JÁ JE... TO JE MOJE NOVÁ MANTRA. NEMUSÍM CHTÍT. MŮŽU JEN BÝT A KOUKAT, ABYCH BYLA TÍM, KÝM JSEM.

...

KDO NEZAČNE, NESKONČÍ.

...

PRACUJ, JAKO BYS NEPOTŘEBOVAL PENÍZE, TANCUJ, JAKO BY SE NIKDO NEDÍVAL, ZPÍVEJ, JAKO BY TĚ NIKDO NEPOSLOUCHAL, ŽIJ, JAKO BYS ŽIL V RÁJI.

...

PROČ NEUMÍME MÍT SMRT RÁDI?

...

KÉŽ BYCHOM DOKÁZALI VZBUZOVAT LÁSKU JAKO MIMINKO. A ZÁROVEŇ MILOVAT SVĚT JAKO SVÉ VLASTNÍ DÍTĚ.

...

VYHRÁVÁ TEN, KDO SI PO PŘEČTENÍ UDĚLÁ KRUPICOVOU KAŠI A VEZME SI JI S SEBOU DO POSTELE. SÁM.

 
 

Reklama