Populárně naučná literatura

Rozhovory o matkách a mateřství - Lucie Hášová Truhelková

11. dubna 2018 v 15:23 | Anna 13
Rozhovory o matkách a mateřství

Žánr: Naučná literatura
Rok vydání: 2008
Nakladatelství: Portál
Počet stran: 144
Vazba knihy: Vázaná

-----------Skutečné příběhy-----------


Anotace: Kniha rozhovorů se zajímavými ženami-matkami o ženství a mateřství.
Se studentkou Natálií Kocábovou, matkou malého Vincenta.
S Veronikou Bartošovou, profesionální matkou v SOS dětské vesničce.
S Jitkou Soukupovou, feministkou s blízkým vztahem k přírodě.
S Dariou Klimentovou, nejúspěšnější českou baletkou.
S Taťánou Le Moigne, autorkou několika úspěšných deskových her pro děti.
S Irenou Svatou, matkou po transplantaci ledviny a slinivky břišní.
S Šárkou Kašpárkovou, olympijskou vítězkou.
S Jitkou Ševčíkovou, matkou tragicky zemřelého syna.
S Ivetou Hrůzovou, modelkou.
S Erikou Stutz-Ebner, HIV pozitivní matkou.

Některé ženy těhotenství přepadá nepřipravené, jiné na něj toužebně čekají mnoho let. Pro všechny je však dítě něčím, co navždy změní jejich život. Vztah matky a dítěte je tématem, které nebude nikdy vyčerpáno. Kniha zaujme ženy zajímající se o mateřství a témata s ním spojená.


Můj názor: Kniha mě dostala. Svým posláním a těmi silnými matkami, který si procházejí nelehkými osudy. Najdete v ní rozhovory se známými i méně známými ženami, které vypráví o svých mnohdy bolestných zážitcích. Některé zaujmou více, některé zase až tolik ne. Autorka knihy se však nebojí zeptat i na bolestné a intimní otázky, které vámi otřesou...
Já knihu rozhodně doporučuji matkám a ženám, který vidí smysl v mateřství jako takovém...

RODÍ ŽENA, NE DOKTOR. NEMÁM RÁDA, KDYŽ NĚKDO ŘEKNE: "MĚ RODIL PAN PRIMÁŘ." PAN PRIMÁŘ NEMĚL NIKDY MENSTRUACI, NEZAŽIL ANI MENSTRUAČNÍ, ANI PORODNÍ BOLESTI A BUDE MI ŘÍKAT, JAK MÁM DÝCHAT A TLAČIT?

Kromě známé atletky, baletky, spisovatelky nebo modelky nahlédneme do světa nemocných maminek, pro které bylo prenatální mateřství bojem a které dokázaly téměř nemožné. Je tu žena, která dokázala přivést na svět dítě i přes fakt, že jí byla transplantována slinivka břišní. Je jediným případem v ČR.
Kontroverzním tématem je určitě život HIV pozitivní matky, která na svět bohudík přivedla zdravou holčičku. Tento příběh vás vezme za srdce, ale nevyhraní vám jasný názor na podobné situace...
Extrémně zajímavý byl i rozhovor s ženou žijící v SOS dětské vesničce se šesti dětmi v pěstounské péči. Nesmírně inspirativní a nesobecký...

ŽENSTVÍ NEMÁ PRESTIŽ, JE NEDOCENĚNÉ.

Kniha může i ženám pomoci. Autorka rozhovorů zamířila i do vážných tématů, jakými jsou potraty, smrt dítěte nebo poporodní deprese zapříčeněné císařským řezem. Jitce Soukupové jsem vděčná, že za ženy promluvila a otevřeně vyjádřila své názory na situaci v českých porodnicích, rutinnost císařských řezů a jiných zákroků, a hlavně odkryla prožitou realitu ohledně traumatických následků, které mohou z takových porodů nastat...
Extrémně nepříjemný rozhovor byl ten s Dariou Klimentovou... Na ten budu dlouho vzpomínat, ale ne v dobrém...

Zkrátka je to krásná knížka o ženách. O jejich síle, odvaze, vytrvalosti, snaze a především o jejich velkolepé lásce!!!

89 PROCENT PORODŮ BY BYLO BEZ KOMPLIKACÍ, KDYBY SE DO TOHO NEMOTALI LÉKAŘI.

Pět jazyků lásky - Gary Chapman

12. září 2017 v 15:59 | Anna 13
Pět jazyků lásky

Originální název: The Five Love Languages
Žánr: Literatura naučná, Psychologie
Rok vydání: 2002
Nakladatelství: Návrat domů
Počet stran: 144
Vazba knihy: Brožovaná


Anotace: Práce Gary Chapmana je určena těm, kdo chtějí ve svém manželství prožít skutečné naplnění a hluboké porozumění. G. Chapman provází čtenáře pěti základními jazyky lásky, které jsou klíčové pro to, aby se náš vztah s druhým člověkem stal vztahem obohacujícím a harmonickým.

Jakými jazyky lásky tedy máme ke svým druhým promlouvat:
1. slovy ujištění, jimiž oceníme hodnotu toho druhého
2. pozorností, kdy se dokážeme vcítit do vnitřních prožitků druhého a vyjádřit svou duševní blízkost
3. jazykem darů, kdy druhého zahrnujeme drobnými maličkostmi, jež ho potěší
4. skutky služby, kdy druhého obklopíme praktickou péčí
5. fyzickým kontaktem, kterým můžeme vyjádřit svou fyzickou blízkost a něhu.

Potřeba cítit lásku, mít naplněnou citovou nádrž, není pouze dětský fenomén. Potřeba být milován stojí ve středu manželství. Smyslem této práce není upozornit na všechny nesprávné významy a interpretace slova láska, ale spíše se zaměřit na konkrétní projevy lásky, nezbytné pro naše emocionální zdraví.


Můj názor: Po knize jsem sáhla na doporučení učitelky ze školy a jsem z ní nadšená. Proč jsou vždycky ty nejdůležitější a nejchytřejší knihy tak nevýrazné a nepropagované? To mě štve... Pět jazyků lásky je kniha, která je jako záchranný kruh, jako klíč ke konečnému naplnění a harmonii ve vašem vztahu či manželství. Dokáže zázraky, zachraňuje partnerství po celém světě a obnovuje lásku. Doporučila bych ji každému manželovi a manželce, každému rodiči, každému, kdo miluje i tomu, kdo přestává milovat. Tahle kniha vyléčí každého... Vlastně bych ji věnovala každému člověku, protože potřebu být milován a milovat má každý bez výjimky.

ZAMILOVANOST BY VŮBEC NEMĚLA BÝT SPOJOVÁNA S LÁSKOU. ROZDÍL MEZI ZAMILOVANOSTÍ A SKUTEČNOU LÁSKOU JE ASI JAKO ROZDÍL MEZI DĚTSKOU ŘÍKANKOU A BÁSNÍ.

Kniha vysvětluje dokonale rozdíl mezi zamilovaností a láskou. Vykresluje pět jazyků nejvzácnějšího citu, kterými komunikujeme, jen jim musíme porozumět. Porozumět tomu, jak komunikujeme a jak náš partner potřebuje, abychom komunikovali. Není to ani tak složité, jak to může působit a já silně věřím, že pokud tuto teorii přijmeme a budeme podle této knihy milovat, dokážeme si udržet partnerství i manželství v nádherném soužití, ve kterém se budeme cítit naplnění a šťastní... Díky této knize mi spadly z očí klapky naivity, kterou jsem oplývala a kterou jsem byla zcela pohlcena. Spoustu věcí jsem sama v sobě přeorientovala a vytvořila si nové smysluplnější názory na manželství, lásku nebo třeba na manželské poradny.
Vzhledem k tomu, že jsem ještě moc mladá a nikdy jsem žádný vztah neměla, tak mi kniha možná nedala tolik, jako dá těm, pro které bude tím záchranným lanem. Ale zkoumala jsem tuhle psychologii na svých rodičích a na manželstvích v mé rodině. Kniha mne doopravdy donutila přemýšlet a vykřesala ze mne hodně.
Vím toho teď o tolik víc. Vím, že milovat je umění.
Pokud si tuto knihu přečtete budete lépe rozumět vztahům. Porozumíte sobě i svým milovaným.

DOKUD VAŠE ZAMILOVANOST NEODEZNÍ, OPRAVDOVOU LÁSKU NEPOZNÁTE.

TITANIC: Příběh legendární lodi - Philip Wilkinson

29. června 2017 v 14:02 | Anna 13

Originální název: Titanic. Disaster at Sea
Žánr: Encyklopedie
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: Slovart
Počet stran: 64
Vazba knihy: Vázaná

-----------Skutečná událost-----------


Anotace: Speciální vydání ke 100. výročí spuštění a ztroskotání Titaniku.


Můj názor: Kniha určená spíše mladším čtenářům obsahuje spoustu faktů o zdánlivě nepotopitelné lodi, o katatrofě, která mne nepřestává fascinovat.
Kniha je milým příjemným čtením o stavbě Titanicu, jeho pasažérech i posádce, o dnech strávených na palubě i o děsivé noci, ke které se pojí mnoho tajemna. Pojednává i o objevení vraku Titanicu, o uctění památky lidí, kteří tu noc zahynuli. Pro lidi, kteří se o Titanic již zajímali dříve v ní neobjeví asi nic moc nového, ale mne čtení přesto bavilo a poznamenala jsem si toho tolik.
Co mne nejvíce na této lodní katastrofě fascinuje je to, že je opředena předtuchami, který o ní lidé měli, že její zkáza byla románově přepovězena. Z takovýchto pověr, ale i dokazatelných faktů člověka mrazí. Co jsem v knize našla a o čem jsem nevěděla, bylo to, že když loď narazila do ledovce na obzoru byla spatřena tajemná loď, která nereagovala na světlice a záhadně zmizela. Nikomu se ji nepodařilo identifikovat. A takových příběhů je v knize víc. Titanic byl prokletý a lidstvo nadále jeho tragédie dojímá.

TITANIC: Poslední tajemství lodi snů - Brad Matsen

12. dubna 2016 v 16:27 | Anna 13
Titanic - poslední tajemství lodi snů

Originální název: Titanics Last Secrets
Žánr: Literatura faktu
Rok vydání: 2009
Počet stran: 241
Nakladatelství: Jota
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Pokud se domníváte, že příběh Titaniku znáte, přečtěte si tuto knihu. Přináší totiž nové důkazy z hloubi oceánu, a odhaluje tak další tajemství o tragickém osudu nejslavnější lodi světa. Brad Matsen těží ze zjištění dvou potápěčů, Johna Chattertona a Richieho Kohlera, kteří se potopili k vraku Titaniku, spolupracovali s věhlasnými námořními specialisty a pronikli k dosud neprobádaným archivním dokumentům. Výsledkem je kniha s rysy napínavého detektivního příběhu s mrazivým závěrem - ona osudná noc na palubě Titaniku byla hrůzostrašnější, než se předpokládalo.


Můj názor: Před půl rokem jsem poprvé viděla film Titanic a od té doby jsem se zamilovala jak do Leonarda DiCapria, tak do této historické překrásné lodi. Film Titanic jsem už viděla nesčetněkrát. Je to film z první příčky mého filmového žebříčku. A vůbec celé téma Titanic je prokleté, osudné, fascinující, krásné, snové, děsivé a strašlivé a mne strašně moc zajímá... Když se řekne Titanic, rozbuší se mi srdce... Mám pro tuto loď, kterou nikdy nikdo nepochopí prostě slabost.

PROČ SE NEJVĚTŠÍ, NEJKRÁSNĚJŠÍ A NEJBEZPEČNĚJŠÍ LOĎ NA SVĚTĚ POTOPILA PŘI SVÉ PRVNÍ PLAVBĚ?

Když se v knize potápěči poprvé potopili a spatřili na dně Atlantiku vrak největší lodi z roku 1912, zatajil se mi dech. I když sám autor tuto loď nikdy nespatřil, dokázal to popsat neskutečně. Když se potápěčům v ponorkách před očima poprvé objevila příď Titanicu, měla jsem pocit, že tam jsem. Kdo by nechtěl spatřit Titanic na vlastní oči? Neznám takového člověka. I když se mi tento sen nikdy nesplní, já si stejně představuji, jak se přede mnou v temnotě Titanic odhaluje...

PŘÍBĚHY POMÁHAJÍ LIDEM POCHOPIT SVĚT.

V knize se prolíná současnost s roky před Titanicem, rokem 1912 a krátká doba po roce 1912. Kdo přišel na to, že Titanic postaví? Jak se Titanic stavěl? Mě vážně bavilo číst ty dlouhé stránky o tom, z čeho všeho se Titanic skládal, jak ho stavěli... A ještě raději jsem četla o panu Andrewsovi, kterého jsem si oblíbila i ve filmu. Patří mezi mou trojici nejoblíbenějších skutečných historických postav. Pokud můj blog čtete, tak víte, že ještě obdivuji Hugha Glasse, Annu Frankovou a Lily Elbeovou. O kapitánu Smithovi bylo také nádherné číst. Škoda, že se v knize více neprojevil důstojník Murdoch. Toho jsem si také oblíbila...

...PŘÍBĚH TITANIKU SE ZNOVU ŠIROCE OTEVŘEL.

Bylo zlamání? Bylo. Od té doby co se Titanicu roztočily lodní šrouby, všechno se zrychlilo. Najednou jsme se ocitli v mrazivé noci 14. dubna 1912 v 23:40 (čas, kdy Titanic narazil do ledovce). Zaskočilo mne, že se dny na Titanicu více nepopsaly. Muselo to být nádherné, vznešené, nové, jedinečné, okouzlující, jako ze sna. Přesně, jak to popisuje film. A i celé dvě hodiny a dvacet minut, kdy se Titanic potápěl a lidé bojovali o život a loď zažila bouřlivou paniku, byly shrnuty snad na dvě stránky. Ohromná škoda. Teprve co Titanic zmizel v oceánu a lidé se dostali na Carpathii se kniha zase zpomalila...

ROZHODLI SE ŘÍCI SVĚTU, CO SE S TITANIKEM SKUTEČNĚ STALO.

Co nadcházelo? Vyšetřování katastrofy, kterou svět žil dlouhou, hodně dlouhou dobu. Zajímalo mne to a bavilo... A o jaké tajemství vlastně v knize šlo? Pokud se chystáte knihu číst. Do dalších odstavců se nepouštějte. Pochopím ale, že do knihy se každý pustit nechce, a tak to tajemství prozradím. Je to totiž dost zajímavý poznatek, co poznatek, doslova ohromné odhalení, která všechno co o této lodi víme, zvrátí...

OHLEDNĚ TITANIKU NEEXISTUJE ŽÁDNÉ SMÍŘIT SE S TÍM, ALESPOŇ NE POKUD JDE O LIDSKOU PŘEDSTAVIVOST.

Víte, že Titanic vlastně nebyla vůbec silnou lodí, o které se mluvilo? Že nebyla silná a že se té osudné noci, kdy přišlo o život 1504 lidí vlastně záď lodi nevznesla k obloze, jako to ukazuje úspěšný velkofilm? Na další otázky si jistě zodpovíte sami, pokud sáhnete po této knize...

PAK ONA, S TRUPEM ZASAŽENÝM,
ODSOUZENÁ, NÁDHERNÁ,
HRDĚ NESOUCÍ SVŮJ OSUD,
NA JEJÍ PŘÍDI JMÉNO TITANIC.

Tato loď je v mém srdci stejně jako tato kniha, stejně jako film, jeho herci a slavná píseň od Celine Dion! Titanic mnou otřesl, a já jsem za to vděčná...

NEMOHL SI POMOCI A NEUSTÁLE MUSEL MYSLET NA TO, JAK SE TADY POTÁPĚL TITANIC.

Všem milovníkům Titanicu bych chtěla ještě připomenou slavnou výstavu této lodi, která je do konce června v Praze. Já se na ni chystám a věřte mi, že od této chvíle, co jsem přečetla knihu se už na film i na tu výstavu budu dívat jinak...

TOMAS ANDREWS ZNAL TITANIC SKRZ NASKRZ, KAŽDÝ JEHO ZÁHYB A UMĚLECKÉ ZPRACOVÁNÍ, JEHO SÍLU A KRÁSU, OD KÝLU AŽ PO VRCHOL STOŽÁRU, ZNAL HO DO POSLEDNÍHO NÝTU.

Knihu doporučuji všem, které oslovila tato loď jménem Titanic. Loď, která na oceán vyplula 10. dubna v roce 1912 a v noci 15. dubna v 2:20 zaplula navždy do hlubin Atlantiku...
Velmi doporučuji všem, kteří se o lodi a jejích lidech chtějí dozvědět více...

TITANIC JÍ PŘIPADAL STEJNĚ NADPOZEMSKÝ JAKO DIAMANTOVĚ JASNÁ KOMETA NA NEBI.

 
 

Reklama