Povídky

Letní dny a noci - Stephanie Perkinsová, ...

2. srpna 2018 v 20:35 | Anna 13
Letní dny a noci

Originální název: Summer Days and Summer Nights: Twelve Love Stories
Žánr: Young Adult, povídky
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 408
Vazba knihy: Vázaná


Anotace: 12 prázdninových políbení.
Možná za to můžou ty dlouhé a líné dny, nebo je to možná to teplo, co lidi dohání k šílenství. Ať tak či tak, léto je tím správným časem na lásku. Letní dny a noci vám přináší 12 kouzelných prázdninových políbení od těch nejznámějších young adult autorů. Vytáhněte svou plážovou stoličku anasaďte si sluneční brýle, máte před sebou dvanáct příběhů, ze kterých sálá letní nálada a do kterých se zamilujete.


Můj názor: Těšila jsem se, že se naladím na atmosféru léta s povídkami z Young Adult žánru, který miluju. Nečetla jsem povídky ze stejné edice na zimu - ty si opravdu nechávám na období Vánoc.

Jako by ji mohl naučit jako nový jazyk nebo ji nastudovat jako trasu. Políbil ji, jako by byla píseň a on byl rozhodnutý poslechnout si každý její tón. Líbal ji stejně, jako dělal všechno ostatní - vážně.

Tato knížka ale opravdu není dobrá. :( Je tu pár příběhů, které opravdu stojí za přečtení, ale je v podstatě úplně jedno, jestli je budete číst v létě či nikoliv, s létem souvisí pramálo.

Neměl jsem tě políbit, jenže jsem to chtěl udělat hrozně dlouho. Bylo to lepší než zmrzlina. Bylo to lepší než knihy.

Líbilo se mi, že se v povídkách vyskytovalo poměrně dost homosexuálních párů - líbí se mi, že se to již v naší generaci bere téměř jako samozřejmost a normálnost - ty povídky se nesnaží upozornit na to, že tito lidé jsou stále normální lidé, ale zkrátka jsou tu kluci, kteří se do sebe zamilovali a nikdo neřeší pohlaví.
Překvapil mě výskyt jakýchsi sci-fi a fantasy povídek. Nečekala jsem, že by se tu mohly tyto žánry vyskytnout. Nebyly špatné - na to, že to zrovna moc nemusím.
V knize je největším lákadlem asi Veronica Rothová - autorka série Divergence. Jinak autory neznám a jejich tvorba mě rozhodně nepřesvědčila o tom, že by měli působit na scéně Young Adult autorů.

Povídky, které opravdu stojí za to:
Hlava, šupiny, jazyk, ocas
Suvenýry
Setrvačnost
Konec lásky

Spoiler: K Poslední bitvě v Krváku - povídka by byla opravdovým a velmi dobrým hororem, kdyby nebyla tak překombinovaná a kdyby se hrdinové chovali jako normální teenageři, které překvapí, když se z kina vyvalí banda zombíků - ne, že budou bojovat jako Supermani a pak odkráčí do nejbližšího fastfoodu tak, jako by právě neunikli bolestivé smrti... :( Škoda.

Birthday Girl - Haruki Murakami

14. června 2018 v 15:24 | Anna 13

Originální název: Básudei-gáru a Boku no tandžóbi, anata no tandžóbi
Žánr: Povídka
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Odeon
Počet stran: 80
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Tajemný příběh mladé dívky, který se odehraje na den přesně na její dvacáté narozeniny. Ten den musela zaskočit za kamarádku v restauraci. A náhoda tomu chtěla, že zrovna ten večer to byla ona, kdo má dovézt majiteli podniku jeho večeři do šestého patra. Postarší noblesní muž, kterého vidí poprvé a naposledy v životě, působí dobráckým, ale i záhadným dojmem - nabídne jí, že jí splní jakékoli přání. Přání, které nebude možné vzít nikdy zpět…


Můj názor: Nelíbilo se mi to... vůbec.
Oproti tomu, jak geniální a nadpozemský byl Spánek, byla tato povídka zcela o ničem. Nuda, bez pointy, nic jsem v ní nenašla...

Jedna hvězda je pouze za ilustrace.

Nemám, co více bych k tomu napsala. A upřímně obdivuji ty, kteří v ní dokázali něco najít a které příběh zaujal.

Spánek - Haruki Murakami

17. března 2018 v 0:22 | Anna 13
Spánek

Originální název: Nemuri
Žánr: Novela
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Odeon
Počet stran: 80
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát - Těmito slovy začíná povídka Harukiho Murakamiho. Jejíž protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Žije s manželem a malým synem. Dny mají stále stejný řád. Zaběhnutý stereotyp naruší hrdinčina patologická neschopnost spát. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru: noci nejprve tráví ve společnosti Anny Kareninové a sklenky brandy, posléze se ocitá ve světě, kde přestávají platit běžná pravidla.


Můj názor: Láska na první přečtení... Láska na první pohled i na první pohmat.

KAM SE JEN PODĚLA TA NĚKDEJŠÍ ČTENÁŘKA, CO HLTALA KNIHY JAKO POSEDLÁ? CO PRO MĚ VLASTNĚ ZNAMENALA TA DOBA A MOJE ČTENÁŘSKÁ VÁŠEŇ, PRUDKÁ TAK, ŽE TO BYLO AŽ BIZARNÍ?

Během hodiny jsem se zamilovala. Do příběhu. Do vět. Do Murakamiho.
A vím, a nechci to ani zkoušet, že nedokážu napsat nic, co by někoho přesvědčilo, aby si knihu přečetl. Já vás ani nechci přesvědčovat. Pokud si k ní najdete cestu, můžete se zamilovat. Nebo si ani nevšimnete, co za skvost vám to právě prošlo rukama. Nebo jí nedáte šanci. Možná ji nepochopíte a zapomenete.
Ale když se zamilujete... tak budete celí šťastní knihu opatrovat.
Jen jen pro některé... protože je taková, že nemůže být pro všechny.

...MOJE PSYCHIKA NÁLEŽÍ JEN A JEN MNĚ SAMÉ. A JÁ SI JI VYHRADÍM JEN SAMA PRO SEBE. NIKOMU JI NEDÁM. NESTOJÍM O ŽÁDNÉ LÉČENÍ. NEHODLÁM SPÁT.

Ponocujte. Usedněte na gauč, do křesla, do postele pod peřinu. Nebo ulehněte do horké vany či zaparkujte na parkovišti pod lampu. Musí být noc. A vy nesmíte být unavení. Mějte po ruce tabulku čokolády. A dospělí i alkohol. Brandy podtrhne chuť samotné povídky. A buďte sami.
A nemyslete...
...jen čtěte, obracejte stránky, nořte se a vyplouvejte, užívejte si to, soustřeďte se a přemýšlejte. Zkrátka vnímejte.

CO TU CHTĚL TOLSTOJ JAKO SPISOVATEL VLASTNĚ ŘÍCT, CO SI PŘÁL, ABY ODTUD ČTENÁŘI VYČETLI, JAK ORGANICKY TOHLE JEHO POSELSTVÍ V ROMÁNĚ VYKRYSTALIZOVALO A CO Z TOHO ROMÁNU PAK VE VÝSLEDKU PŘEKONALO A PŘEVÝŠILO I SAMOTNÉHO SPISOVATELE.

Více slov bohužel nemám...
Z uchvácení jsem oněměla...

MOHLA JSEM ČÍST KNIH, KOLIK SE MI JEN ZAMANULO. A SOUSTŘEDIT SE LIBOVOLNĚ DLOUHO, ANIŽ BYCH CÍTILA ÚNAVU.

...

ŽÍT ŽIVOT ČLOVĚKA, KTERÝ SE SOUSTŘEDIT NEDOVEDE, TO JE JAKO MÍT OTEVŘENÉ OČI A STEJNĚ VŮBEC NIC NEVIDĚT.

...

POKUD SMRT NEZNAMENÁ ODDECH A ODPOČINEK, JAKÁ ZÁCHRANA BY PAK VLASTNNĚ PLYNULA TOMUHLE NAŠEMU NEDOKONALÉMU, VYČERPÁVAJÍCÍMU ŽITÍ? JENOMŽE, VZATO KOLEM A KOLEM, ON VLASTNĚ NIKDO PŘESNĚ NEVÍ, JAKÁ SMRT DOOPRAVDY JE. KDO JI KDY DOOPRAVDY VIDĚL? NIKDO.

Divné dny: Láska v pěti novelách - Hana Pražáková, Etela Farkašová, Věra Nosková, Markéta Hejkalová, Eva Tvrdá

2. března 2018 v 22:19 | Anna 13
Divné dny: Láska v pěti novelách

Žánr: Povídky, Novely
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Hejkal
Počet stran: 211
Vazba: Vázaná s přebalem


Anotace: Pět autorek, pět novel, pět příběhů současných žen. Jejich společným tématem je krize, která náhle zasahuje do klidného běhu všedních dní. Hana Pražáková píše ve čtivé titulní novele Divné dny o nevěře, hrozící rozbít dosud šťastnou rodinu, ale píše o ní s pochopením pro všechny zůčastněné a dokonce s dávkou humoru. Slovenská spisovatelka Etela Farkašová v novele Na rubu plátna vypráví o neblahém rodinném dědictví, které zasahuje do života mladé dvojice. V jejím textu nechybí tragická hloubka, ale ani naděje. Kratší novela oblíbené Věry Noskové Něco se musí stát aneb význam počítače v rodinných vztazích, plná humoru a ironie, líčí složitý vztah matky a dcery a jejich soupeření o jednoho muže. Markéta Hejkalová píše v novele Jednoho dne o lásce, která nemůže přežít v každodenním světě. Do banálního příběhu nevěry vstupuje několik nečekaných událostí a celá situace se ocitá v jiném světle. Eva Tvrdá vypráví ve velmi čtivé novele Slunce a piškoty o zlých anonymních dopisech, které náhle vtrhnou do života jedné spokojené ženy.


Můj názor: Tématem pěti novel pro ženy je láska. Láska v mnoha podobách...
V prvním případě jde o lásku dospívající dívky k rodičům. Tato novela vznikla již v roce 1992, což je také hodně poznat. Nevím, zda by v té době odrážela autentičnost mladých lidí, ale když čteme dnes o tom, jak se sami se sebou baví, tak je to děs. Přímé řeči kazí celý dojem z knihy a vůbec je příběh tak jednoduchý a roztáhlý, prostě nijaký. Zapomenete ho, jen co se vyspíte. Povídka je sice čtivá a na odlehčení. Proč ne? Ale pro mě nuda...
Druhou novelou se nám představuje slovenská autorka, ze které mám ode dneška hrůzu. Používá tak neskutečně dlouhá souvětí, že působí neuspořádaně a lehce se v nich ztratíte. Pokus o nějaké umění či o zvýraznění se se nevydařil. Navíc jsem ji ani nedočetla. Když jsem totiž po pár stránkách zjistila, že přímé řeči neuvádí do uvozovek, skončila jsem s ní.
Třetí novela nám ukazuje prapodivný vztah matky s dcerou, ve které převládá spíše vzájemné opovržení, znechucení a nenávist než láska. Tento příběh se dá přečíst, v něčem pobaví a svým způsobem připomene film Jak se krotí krokodýli.

NEMÁ RÁDA ŽÁDNÉ ZÁPASENÍ, ANI NAPĚTÍ, KTERÉ K NĚMU MŮŽE VÉST, ZE VŠEHO NEJVÍC TOUŽÍ PO KLIDU, PO MOŽNOSTI BÝT JEN TICHOU, NENÁPADNOU POZOROVATELKOU DĚNÍ OKOLO SEBE...

Povídka Jednoho dne popisuje tu romantickou podobu lásky: vášeň, touha, zamilovanost, zatím nezkažené ideály. Avšak nezalíbila se mi.
Až na konci se objeví novela, která má to pravé příběhové kouzlo. Je v ní skrytá hrozba, tajemství, strach, napětí - a to vše v obyčejném životě, který žije každý z nás. Velice povedené, poutavé a čtivé. Byla jediná, která mě chytla a doopravdy se mi líbila...
S českými autory nemám dobré zkušenosti a díla těchto žen nijak nepovýšila mé mínění o našich spisovatelích...
Nemohu doporučit. Snad jen tu Slunce a piškoty...
Dokonce bych i řekla, že čtení zbylých povídek je ztráta času. :( :(

LÁSKA SE NESMÍ ODMÍTAT, PROTOŽE LÁSKA JE DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ VŠECHNO OSTATNÍ. NEŽ VZDÁLENOSTI. NEŽ POLITIKA. NEŽ KLIDNÝ KOLOTOČ KAŽDODENNOSTI, KTERÝ SE NAVÍC MŮŽE KDYKOLIV ZADRHNOUT A ZASTAVIT. NEŽ CELÝ JEJÍ ŽIVOT?

Skvrna - Gillian Flynnová

21. ledna 2018 v 22:37 | Anna 13
Skvrna

Originální název: The Grownup
Žánr: Hororová povídka
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 72
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Ocenění: Edgar Award


Anotace: Povídka autorky thrilleru Zmizelá.
Oblíbili jste si Gillian Flynnovou? Máte rádi duchařské historky? Pak si tuto kombinaci nenechte ujít!

Hororová povídka Gillian Flynnové, oceněná prestižní Edgar Award, je poctou klasickým duchařským historkám. Toto je její první samostatné vydání.
Neškodné podvůdky, snaha přežívat, drobné lži, a taky jeden věštecký salon se speciálními službami v zadní části. To je svět mladé ženy, na kterou se jednoho upršeného jarního dne obrátí Susan Burkeová, které straší v domě. Jenže ten starý viktoriánský dům skrývá víc tajemství než jednu krvavou šmouhu na stěně a pochybné duchy, které vyžene trocha šalvěje a mořské soli. Dost možná tady půjde někomu o život...
Skvrna (v originále Grownup), která vyšla poprvé v souboru povídek Darebáci (Rogues) sestaveném Georgem R. R. Martinem, znovu dokazuje, jak mistrovským, všestranným a jedinečným talentem Gillian Flynnová vládne.


Můj názor: Gillian Flynnovou považuji za jednu z těch nejlepších v oblasti thrilleru a psychothrilleru. A dnes dokázala i to, že umí napsat horor. To, že do všech svých příběhů vplétá šílené, sociopatické a labilní postavy, všichni její čtenáří vědí, ale že dovede příběh na samotný konec v rytmizovaném tempu a žádný konec se nakonec nekoná, ale vám to nevadí, to je umění...
Jedná se o duchařskou historku o sedmdesáti stranách... To není moc. Tato knížečka je tenoulilinká, zajímavou grafikou zkrášlená a... hm, drahá. Na těch pár desítek stran. Možná, že když si zakoupíte knihu podobných povídek Darebáci, kde naleznete i Skvrnu a ještě jednu povídku od Flynnové, dostanete více a budete o desítky historek bohatší. Ale to je jen tip. :)
Autorka nás zavede do domu, kde straší. Ale nemyslete si, že je to nějaký stokrát otřepaný příběh. Ano, objeví se krev na stěnách, jako v tolika dalších hororech, ale ten starý viktoriánský dům prý má neuvěřitelně temnou historii. Že by zlí duchové uvízli v prostorách domu? Nebo se snad zabydleli v jednom z těl jeho obyvatel? Jaké to může mít následky a kolik lidí přijde o život?
Jak jsem již psala skutečnost nebo-li pravdu neobjevíte... Ať už je jakákoli... Možná by bylo dobré se s tím smířit a nebýt pak zklamaní. Já nebyla, protože mi otevřené konce nevadí. Ráda přemýšlím o podstatě příběhu i o jeho pokračování. Líbí se mi, když má příběh více verzí. V podstatě bych mohla napsat, že Flynnová stvořila příběhy dva. Nechápete mě? Tak si to přečtěte, opravdu nechci prozrazovat...
V konci shledávám podobnost se Zmizelou. I tam jde o nevyhnutelnost a nemožnost úniku. O past a manipulaci. Strach.

Doporučuji... Opět nezklamala...
A i stejně tak vám přímo vnucuji Ostré předměty a Zmizelou. To je už pro milovníky tohoto žánru téměř povinnost. :)

Někdy prostě prší - Michel Faber

22. července 2017 v 12:45 | Anna 13
Někdy prostě prší

Originální název: Some Rain Must Fall
Žánr: Povídky
Rok vydání: 2011
Nakladatelství: Kniha Zlín
Počet stran: 256
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Cesty do literatury bývají někdy trnité, ale u Michela Fabera tomu tak nebylo. Stačilo mu psát si dvacet let do šuplíku, učit se řemesko a nakonec se nechat svou ženou přesvědčit, že už by nemusel psát jen pro sebe. Povídkou Někdy prostě prší na první pokus vyhrál soutěž Iana St Jamese a téhož roku triumfoval povídkou Ryby v Macallanově ceně. Nadějného autora si záhy povšimlo edinburské nakladatelství Canongate a roku 1998 mu vydalo stejnojmennou sbírku povídek Někdy prostě prší, za niž obdržel Cenu ondřejského kříže za nejlepší prvotinu.
Ve své první povídkové sbírce prokázal Michel Faber výjimečně živou fantazii, lásku k jazyku i podivuhodnou všestrannost. Jeho povídky jsou hravé a zároveň hluboce dojemné, satirické, a přitom upřímně lidské. Setkáváme se v nich s Bohem, který najde Zemi na skládce, s láskou v sexshopu i s rybami, které plují ve vzduchu a číhají v uličkách. Michel Faber bývá přirovnáván k Ianu McEwanovi či Roaldu Dahlovi, ale už touto první sbírkou dokázal, že je to spisovatel naprosto originální.


Můj názor: Proč já mu dávám pořád šanci?
Tak zaprvé možná proto, že vím, že umí psát a že jeho fantazie dokáže vyplodit velmi zajímavé náměty, které on pak ale dle mého názoru nezvládá zpracovat tak, aby nadchnul. Nevytváří kolísavé obraty v ději, netají se vám dech, nic, vůbec nic vás nepopohání v četbě dopředu. Tyto povídky byly lepší než samotný román Evangelium ohně, ale nebyli nic moc. Když vás totiž ta povídka najednou začne opravdu bavit, tak prostě skončí. Když se vleče a vás neuvěřitelně nudí, tak máte před sebou ještě dvacet stránek. Silně mě zaujaly asi tři povídky, které ale brzy skončili. U některých povídek, ale opravdu nevím proč vůbec jsou. Nenašla jsem v nich smysl, pointu, nebyly ani zábavné. Nic. Myslím, že autora nechápu. Není to autor pro mě.

LIDI UŽ SI NEDOKÁŽOU PŘEDSTAVIT, ŽE BY NĚKDO MOHL MÍT NADĚJE PŘESAHUJÍCÍ JEHO VLASTNÍ ŽIVOT.

Kdo jste četl Kvítek karmínový a bílý, tak mi prosím napište co si o té knize myslíte. Ta mě zajímá ze všech nejvíce, ale po třetím zklamání s tímto autorem nevím, jestli se do jeho dalších 900set stránek pouštět.
Dám si od něj, ale pěkně dlouhou pauzu, protože jestli něco umí, tak mě akorát unudit k smrti.


Čtyři roční doby - Stephen King

28. srpna 2016 v 11:47 | Anna 13
Čtyři roční doby

Originální název: Different Seasons
Žánr: Novely
Rok vydání: 2014
Počet stran: 534
Nakladatelství: BETA - Dobrovský
Vazba knihy: Brožovaná

-----------3 povídky zfilmované-----------


Anotace: Čtyři uhrančivé novely z divotvorného pera Stephena Kinga.

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank: Nespravedlivě odsouzený vězeň usiluje o zvláštní a ohromující pomstu... předloha k filmu Vykoupení z věznice Shawshank, nominovanému na Oscara za nejlepší celovečerní film.

Nadaný žák: Todd Bowden patří k nejlepším žákům ve třídě a je typický americký teenager - dokud nepropadne posedlému zájmu o temnou a vražednou minulost jistého postaršího muže z města. Inspirace pro stejnojmenný film.

Tělo: Čtyři nespoutaní mladí chlapci pronikají maskou malého města a jsou konfrontováni se životem, smrtí a prvními náznaky vlastní smrtelnosti. Podle této novely byl natočen film Stůj při mně.

Dýchací metoda: Zneuctěná žena je odhodlána zvítězit nad smrtí.
Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří nejsou zrovna příznivci mistra hororu.


Můj názor: I tato kniha se mi ukrutně líbila. Já jsem tu o Kingovi psala již tolikrát... Mnohokrát jsem ho vyzdvihovala do nebes, ale já si nemohu pomoci a musím ho tu vynachválit i teď, protože jsem se včera vynořila z jeho příběhů, které byly opět neskutečně obdivuhodně napsané a promyšlené, ale především měli takovou atmosféru, že když jste příběh dočetli, až jste se divily kde to teď vlastně jste. Já nevím, co má v sobě King za kouzlo, ale on je prostě tak... to nejde popsat.

NAPADLO TĚ NĚKDY NĚCO PODOBNÉHO NAD PLAKÁTEM? ŽE BYS JÍM SKORO MOHL PROJÍT?

Kniha obsahuje čtyři děsivé povídky, které ale nejsou klasickými horory. Na to je třeba upozornit.
První povídka je příběhem velké naděje a vypráví o lidech ze známé věznice Shawshank. Tato věnice je plná vrahů a násilníků, ale co když se do ní dostane člověk zcela nevinný? Co když ho tu drží již třicet let?
Překrásný příběh muže, který se snaží pomstít, ale především zvítězit a získat ztracenou svobodu.
Tahle povídka mne dostala. Přečtená za jeden večer a myslím na ni ještě teď.

PŘIJDE TO ÚPLNĚ ZNIČEHONIC. SPATŘÍTE NĚCO POPRVÉ V ŽIVOTĚ A V TU RÁNU JE VÁM JASNÉ, ŽE JSTE NAŠLI SVŮJ VELKÝ ZÁJEM. JE TO, JAKO KDYŽ SE OTOČÍ KLÍČ V ZÁMKU. NEBO KDYŽ SE ČLOVĚK POPRVÉ ZAMILUJE...

Nadaný žák je rozhodně nejlepší povídka, kterou jsem od Kinga četla. Třináctiletý kluk objeví svůj VELK7 ZÁJEM ve 2. světové válce. Nezajímají ho však bitvy a politické události. Jeho mysl je zapletena do zvráceností a nechutností, které se děly s lidmi v koncentračních táborech. Vyhlédne si ve svém okolí bývalého nacistu a spolu s ním se zaplete do děsivé a vražedné minulosti, ze které není cesty zpět do přítomnosti.
Když už nic jiného, tak tuhle povídku si prostě přečíst musíte... Brilantně podaný příběh... Nikdy na něj nezapomenu. Jediný King snad umí takto popsat koncentrační tábory. Brrr...

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI SE VYJADŘUJÍ NEJHŮŘE.

Povídka Tělo pro mne byla trochu slabší. Příběh o nevinných chlapcích, kteří se rozhodnou spatřit mrtvé tělo místního chlapce na vlastní oči a podniknou cestu přes město, které odkrývá hrůzostrašné lidi, události a smrt nikdy nebyla blíže.
Tato povídka je též zfilmována a King řekl, že je to nejlepší film, který vznikl dle jeho tvorby.

ŘEČ NIČÍ LÁSKU - A TO SE SPISOVATELI ŘÍKÁ ŠPATNĚ - ALE MYSLÍM, ŽE JE TO PRAVDA.

Dýchací metoda je opravdu neuvěřitelná povídka. Žena, která nenadále otěhotní je připravena přivést své dítě na svět stůj co stůj. Víc neprozradím, ať pak také třeštíte oči jako já...

Ještě chci upozornit fanoušky Stephena Kinga, že v září vyjde nové vydání knihy TO. Bude to pro příležitost jejího 30. výročí. Obálka vypadá opravdu povedeně. Já tu knihu musím mít doma. A do konce tohoto roku by snad mělo vyjít i pokračování slavného Pana Mercedese a Práva nálezce. Bude tento příběh trilogií nebo se snad bude s mercedesovým vrahem pokračovat? Těším se na tuto knihu jak malé dítě. Bude se jmenovat Konec hlídky.
Máme se tedy pořád na co těšit. :)

KDYŽ RÁNY ZASCHNOU, SLOVA UMÍRAJÍ S NIMI. MNĚ TO MŮŽETE VĚŘIT. JÁ JSEM SI NA SLOVECH VYBUDOVAL CELÝ ŽIVOT A VÍM, ŽE TO TAK JE.

Láska dobré ženy - Alice Munroová

18. srpna 2016 v 0:42 | Anna 13
Láska dobré ženy

Originální název: The Love of A Good Woman
Žánr: Povídky
Rok vydání: 2015
Počet stran: 320
Nakladatelství: Paseka
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Ocenění: Nobelova cena za literaturu 2013


Anotace: Když se sedmatřicetiletá Enid dozví od umírající pacientky, kterou ošetřuje, že někdejší smrt místního optika Willense, obecně považovanou za důsledek tragické nehody, má na svědomí její žárlivý manžel Rupert, netuší ještě, že vyprávění, které právě vyslechla, povede k zásadnímu zlomu v jejím osamělém životě a její touha konat dobro službou druhým se ocitne ve zcela novém světle.
Podobně jako v předchozích úspěšných knihách, i v mistrovské titulní povídce a dalších příbězích své nové sbírky vypráví Alice Munroová o sváru rozumu a citu v lidském nitru a osudných maličkostech, jež dokážou zvrátit běh našeho života. Náhlé podlehnutí rozmaru mysli, milostné vzplanutí, touha vzepřít se konvencím a tlaku okolí či přímo koketování s nebezpečím mohou otevřít cestu k nové životní zkušenosti, ale nezřídka mívají - jak zjišťuje nejedna z autorčiných hrdinek - i nepředvídané, ne-li přímo tragické důsledky.


Můj názor: Vychutnat si povídku mne naučil Stephen King. Napsal toto, a mne to velmi zaujalo: Četba dlouhého románu je jako dlouhodobý uspokojivý manželský vztah. Když čtete povídku, je to jako by vás někdo letmo políbil ve tmě. Není to úplně přesně napsáno, tak jak to napsal on, ale přesně tohle jsem si zapamatovala. Líbí se mi to.
Tato sbírka povídek, z níž jedna získala Nobelovu cenu v roce 2013, mne nedokázala zaujmout, rozplakat ani pobavit. Jak by mne mohli dojat postavy tak ohavné, jako byli například matky, které dokázaly opustit nebo zabít své děti, jako byli lidé páchající nelegální potraty, jako byli vrazi? Dokázala by mne zaujmout snad nějaká myšlenka či skladba věty, když v ní chyběly barvy a vůně? Kde je ten dech příběhu, který se line mezi postavami a jejich dialogy? U knihy dokážu ocenit snad styl psaní, který byl kvalitní, avšak příběhy byly plytké a nevyplněné.

Z mé čtenářské zkušenosti nedoporučuji...

Mlha - Stephen King

24. dubna 2016 v 17:04 | Anna 13
Mlha

Originální název: Skeleton Crew
Žánr: Horor
Rok vydání: 2007
Počet stran: 552
Nakladatelství: BETA - Pavel Dobrovský
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Supermarket se stává posledním útočištěm lidstva v boji s mimozemskými vetřelci... výlet na půdu se proměňuje v cestu do pekla... řidička objevuje v pravdě děsivou zkratku do ráje... idylické jezero může být domovem bezbřehého zla... a opuštěný ostrov se stává svědkem toho nejúděsnějšího boje o přežití, jaký kdy člověk vedl.

Ve vynikající sbírce dvaceti povídek Stephen King opět čtenářům poodhaluje temná zákoutí své jedinečné fantazie...


Můj názor: Další knihu od Krále spisovatele mám za sebou. Tentokrát jsem ji četla celé dva týdny, což je u mne dost neobvyklé. Prostě jsem si ji chtěla užít, vychutnat, mazlit se se slovy, třást se nad příběhy... Zkrátka se mi nechtělo vystoupit z mlhy...

ČETBA DOBRÉHO DLOUHÉHO ROMÁNU JE V MNOHA OHLEDECH NĚCO JAKO DLOUHÝ A USPOKOJIVÝ MILOSTNÝ VZTAH.
POVÍDKA JE NĚCO ÚPLNĚ JINÉHO - POVÍDKA JE, JAKO KDYŽ VÁS NEZNÁMÝ ČLOVĚK LETMO POLÍBÍ VE TMĚ.

Byly to první povídky od tohoto spisovatele, které jsem četla. Obyčejně moc povídky nemusím, ale King vám poví, jak si správně vychutnat povídku a já jsem si těch dvacet jedinečných příběhů užila. Dnes jsem se z té mlhy vynořila. A ano, pane Kingu, bylo to jako probuzení, ale já věřím, že se spolu setkáme na další cestě, protože vždycky je přece co vyprávět.
Dorazila jsem v pořádku a za celou dobu se Vás nepustila...

VĚTŠINA Z VÁS UŽ ZAPOMNĚLA, JAK SI POVÍDKU SPRÁVNĚ VYCHUTNAT.

Teď by jste asi chtěli znát názor na jednotlivé povídky. Dohromady jich bylo dvacet a samozřejmě, že se tam našli i nějaké, které se mi třeba zas až tolik nelíbily... První povídka Mlha, která má téměř 150 stránek je bezkonkurenčně perfektní. Příběh, postavy, slova,... Teď je pro mne supermarket úplně magické místo, kde se dá toho tolik prožít...
Na absolutní špičce jsou určitě povídky Prám, Nezmar, Textový procesor bohů, Babička, Jaunt, Kšeft na svatbě, Zkratka paní Toddové...
A neuvěřitelné jsou čtyři strany poezie věnované paranoie...

EXISTUJE NULA, EXISTUJE NEKONEČNO A EXISTUJE SMRT, ALE NEEXISTUJE ŽÁDNÉ DEFINITVNÍ NEJ.

Obdivuji Kingovu mysl, která je nepopsatelná... Já už asi nemám slova... Strávila jsem dva týdny ve fantastickém světě plné příšer, hrůzy, lásky, zajímavých lidí,... Strašně se mi to líbilo pane Mistře, jsem vám věrná...

MILUJEŠ?

Teď už se na mne v knihovničce těší jeho nejpopulárnější bestseller TO! Tak na TO se těším, ale ještě předtím si dám od Stephena pauzu, potřebuji to po každé jeho knize...
Doporučuji vám nasednout do auta a zažít nemožné, vydat se na svatbu jedné tlustoprdky, přetransportovat se na Mars, schovat se do supermarketu, zažít neuvěřitelnou bolest, stát se poddaným písku, vyslechnout si staré vypravěče a zůstat doma s babičkou... To vše samozřejmě s touto knihou v rukou...

ŠÍLENSTVÍ JE DO JISTÉ MÍRY DUŠEVNÍ SEBEVRAŽDA.

Povídky o lásce - Michal Viewegh

13. srpna 2015 v 14:58 | Anna 13
Povídky o lásce

Žánr: Literatura česká
Rok vydání: 2009
Počet stran: 147
Nakladatelství: Druhé město
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Milenci mladí i mnohem starší, manželé a exmanželé, staří mládenci a vdovy, vášně přiznané i skrývané, ale třeba také složitý vztah syna a umírajícího otce, zkrátka láska v nejrůznějších podobách a odstínech - takové je základní téma nové knihy nejpopulárnějšího současného českého spisovatele Michala Viewegha. Ve všech šestnácti povídkách autor využívá svých stylistických a kompozičních dovedností a výše naznačenou tematickou pestrost vynalézavě doplňuje širokou škálou prostředků vypravěčských. Šťastnou i odvrácenou tvář lásky pozoruje Viewegh nejen s porozuměním, ale rovněž s tradičním ironickým nadhledem, takže občasný smutek či melancholii těchto krátkých próz téměř vždy povinně provází humor slovní i situační...

Můj názor: K této knize nevím co napsat. Byla to moje první kniha od Viewegha a moc se mi líbila. Lásku v mnoha podobách autor v šestnácti příbězích vystihl moc zajímavě.

LÁSKA EXISTUJE, JENOM MUSÍME UVĚŘIT VE VODU NA POUŠTI.

Jediné co mi na knize trochu vadilo byli opakující se jména. Bylo to dost matoucí.
Ale jinak úžasné příběhy na které jen tak nezapomenete. Třeba na muže, který se zamiloval do modelky na billboardu, nebo o osudové lásce s hokejistou. Velmi vás tyto příběhy překvapí.
Jsou tu i nepovedené povídky, které se mi tedy moc nelíbily. Asi dvě z šestnácti! :D
Chválím i grafiku uvnitř knihy. Moc příjemné...
Jinak opravdu nevím co bych, ke knize napsala. Povídky se špatně hodnotí. Doporučuji.
Já jsem je měla přečtené za jedno dopoledne!

JE VŠUDE KOLEM NÁS, JENOM SE TEN, CO JI HLEDÁ, MUSÍ DOBŘE DÍVAT, A ČASTO JÍ DOKONCE JÍT KUS NAPROTI.

 
 

Reklama