Sci-fi a fantasy

Evangelium ohně - Michel Faber

3. července 2017 v 11:37 | Anna 13
Evangelium ohně

Originální název: Fire Gospel
Žánr: Román
Rok vydání: 2010
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 212
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Tato kniha spadá do oné skupiny fiktivních děl a dílek, která si hypoteticky pohrávají s příběhem Ježíše Krista, jehož život, smrt i zmrtvýchvstání máme takzvaně jednou provždy evidované v Novém zákoně.
Michel Faber dokázal na velmi malém prostoru a velmi výstižnými jazykovými prostředky předestřít moderní variantu, která by se úplně klidně mohla stát.
Kanadský vědecký pracovník a expert na aramejštinu poněkud děsivou náhodou narazí v Iráku na staré svitky, lidstvu dlouho odpírané v bezpečném úkrytu, z nichž se vyklube nové evangelium: časově dosud nejčerstvější záznam událostí kolem zatčení a ukřižování Krista z pera očitého svědka.
Michel Faber si ve své fiktivní hře představuje, co všechno by takový nález v dnešní době mohl způsobit - v nakladatelském světě, na americkém knižním trhu, mezi čtenáři na internetu, věřícími, nevěřícími i jinak věřícími, při autorském turné. Každopádně je to zápalný materiál, a tak hoří ohně - obrazně i ve skutečnosti.


Můj názor: S Michelem Faberem to zkouším již podruhé. První knihu od něj jsem nedočetla. Byla to Kniha nových zvláštních věcí. Tento autor umí psát, a krásně. Bohužel mne převážně nudí a dle mého neumí ze svých námětů vytěžit větší wow efekty, on se ani nesnaží, aby příběh gradoval, aby s sebou mrskal od postavy k postavě rychlostí nečekaných zvratů. Druhou knihu od něj jsem dočetla. Její námět (ačkoliv nejsem věřící, vlastně jsem proti všem náboženstvím) mne velmi zaujal. Opět jsem asi prostě čekala moc. Ale podle mě se tato kniha vůbec nepovedla.

JEŽÍŠ NENÍ PŘÍBĚH. ON JE KONEC VŠECH PŘÍBĚHŮ.

Vtáhnutí do děje nulové. Zamilování se do postav na bodu mrazu, vlastně vám na nich vůbec nezáleží. Akce maximálně na začátku. Zvratů se moc nekonalo. Nezatají se vám dech. Nic vás nežene dál. Plácáte se od scény ke scéně. Nuda, nuda, nuda. Proč je tahle kniha vůbec na trhu?
Já jsem v ní nenašla nic. Vůbec nic. Mělo se podle anotace jednat o to, že jedno histirické svěděctví převrátí náboženský svět vzhůru nohama, že to změní všechno... Z knihy necítíte žádný boom a konec knihy, to bylo co? Bože, fakt nevím co si myslet, jestli dávat tomuto autorovi ještě šance nebo s ním definitivně skončit.
Možná kniha zaujme ty, co se hlásí ke křesťanské víře... Ty možná donutí nad tím vším přemýšlet.
V čem vidím význačné plus: tak rozhodně v tloušťce knihy (212 str.) a také v krátkých odstavcích. No zkrátka čte se rychle.
Co mne zaujalo a okouzlilo, bylo místo, kde se tajemné papyry po celá tisíciletí schovávali. Kolik tajuplných dokumentů se může na světě ještě skrývat, ale co bychom pro jejich objevení museli obětovat? Tak nad tímhle jsem přemýšlela nejeden večer a myšlenka je to možná až romantická, ale mne zaujala a není až úplně nepředstavitelná...

Revival - Stephen King

9. června 2017 v 16:15 | Anna 13
Revival

Originální název: Revival
Žánr: Sci-fi, Fantasy
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Beta - Pavel Dobrovský
Počet stran: 320
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Román o posedlosti a závislosti... Spojte se s ďáblem a nahlédněte do posmrtného světa!
Kněz, který před lety přijel do novoanglického městečka, si získal zdejší obyvatele a stal se přítelem a mentorem malého chlapce. Při tragické nehodě však přišel o rodinu, v plamenném kázání proklel boha a z města zhrzeně odešel. Po dlouhé době se chlapec, nyní jako dospělý muž, s knězem náhodou setkává. Ukáže se, že charismatický sluha boží má nebezpečné temné stránky - s bolestí ze ztráty se nikdy nevyrovnal a jeho fascinace elektřinou a vědou hraničí s posedlostí...


Můj názor: Absolutně skvěle napsaný vybarvený příběh zloby, záště, posedlosti, nepředvídatelnosti, prokletí a závislosti. Příběh, ve kterém si zamilujete snad všechny postavy, budete si užívat každý dopodrobna rozebraný odstavec a Kingovi budete už poněkolikáté vzdávat hold (tedy pokud jste podobně vášnivý fanoušek jeho románů, jako já).

KAŽDÝ DEN MŮŽE BÝT DNEM, KDY PADNEME, A NIKDY TO NEVÍME PŘEDEM.

Revival není horor, není to ani sci-fi či fantasy, už vůbec kniha nepatří mezi detektivky. Je to prostě jen příběh, který se těžko zařazuje, vyprávění, které nemá své obdoby, ale které vás přesto bude neuvěřitelně bavit a zajímat. Hned od první stránky se příběh rozjíždí a vyvolává v nás lásku k literatuře a k samotnému Kingovi (první věta knihy: Přinejmenším v jednom ohledu se náš život hodně podobá filmu.) Obšírné popisy prostředí, dokonale zpracované charaktery postav, to vše s nádechem tajemna a nezapomenutelné až elektrické atmosféry.
Lidi, tohle je novodobý King, který však rozhodně neztrácí na kvalitě, i když už nepíše horory. Měli bychom si ho vážit a vzhledem k jeho věku ještě více obdivovat jeho smysl pro detail i úžasnou paměť, která je při jeho rozsáhlých vyprávěních potřeba. Přece nechcete, aby přestal psát, tak jeho tvorbu přestaňte kritizovat. Jasně, že takové To, Řbitov zviřátek či Prokletí Salemu jsou romány trochu jiné úrovně, ale jeho poslední knihy, z kterých bych kromě Revivalu doporučila třeba Lunapark, Pana Merecedese, Práva nálezce nebo Konec hlídky, jsou čím dál více k zamyšlení a Stephen stále umí překvapit a ohromit.

KDYŽ NĚKOHO SOUŽÍ STAROSTI... NEBO POCHYBNOSTI... PŘIPADAT SI MALÝ NENÍ TAK ŠPATNÉ.

Je to příběh plný elektriky, o prokletí boha a odhalení posmrtného života, který je v Kingovém podání fakt luxusní a já vám přísahám, že jste o takovém posmrtném životě nikdy nečetli.
Další King, se kterým jsem byla nadmíru spokojená. Opět mě dostal.

EXISTUJE NADĚJE, PROTO ŽIJI.

Nespavost - Stephen King

8. října 2016 v 13:43 | Anna 13
Nespavost

Originální název: Insomnia
Žánr: Fantasy
Rok vydání: 1997
Počet stran: 660
Nakladatelství: Melantrich
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Hrdina románu má problémy. V poslední době nemůže spát. Má vidění, ale není si zcela jistý, zda jsou to opravdu halucinace. Nezvykl si ještě, že je vdovcem, a prožívá hrozné časy... A není divu, vždyť děj jednoho z posledních románů Stephena Kinga se odehrává v Derry, malém městečku tak dobře známém všem ctitelům tohoto autora, kde pod klidným povrchem všedního života zuří nemilosrdné síly, strhávající jeho obyvatele do smrtícího víru.


Můj názor: Z knihy, kterou jsem četla celý měsíc mám dost rozporuplné pocity. Nemohu říci, že by mne King zklamal, nemohu ani říci, že by mne nadchl, jako to v jeho případě bývá skoro pravidlem. Nevím, jestli je to tím, že jsem měla knihu rozkouskovanou po celý měsíc, nebo tím, že mi prostě nesedla příliš okatá nepravděpodobnost celého příběhu... Nicméně, je mi to líto...

- JESTLIPAK MOHOU BÝT ZLÉ SNY TAKÉ PŘÍČINOU SMRTI?
- MOHOU, I KDYŽ V LÉKAŘSKÉ ZPRÁVĚ OBVYKLE JAKO PŘÍČINA SMRTI BÝVÁ UVEDENO SEBEVRAŽDA.

Moji dvanáctou knihu od Kinga jsem začala číst jednoho večera, kdy jsem čekala na noční hokejový zápas. Neuvěřitelným způsobem mne chytla a zatáhla do děje. Oblíbila jsem si postavy, opět jsem se s nimi potulovala po ulicích jednoho z nejděsivějších měst, jaké znám. Městečko Derry mi přišlo stejně tajemné, jako když jsem četla To. King strašně poutavě a opravdově píše o obyčejných lidech. Popisuje v podstatě lidi, věci, jejich chování a jejich činy tak, že vás to neuvěřitelně baví a přitom v tom příběhu o nic moc nejde. Postavy se normálně lidsky chovají, ale Stephen King píše s dokonalou autentičností.

VRAŽDA JE MODRÁ.

No a to se mi právě líbilo. Pořád hledat důvod, proč hlavní hrdina nemůže noc co noc pořádně zabrat, proč mládne... Bylo to napínavé, pro někoho možná zdlouhavé, ale právě tohle se mi prostě strašně líbilo. Bavilo mne poznávat Ralfovi přátele, vysedávat s ním na Harris Avenue a prostě jen čekat, co s ním bude a co za napínavý příběh tento stařičký muž prožije. Na obálce je napsáno, že Nespavost je hororový příběh, ale mne to tak vůbec nepřišlo. Horor to pro mou duši nebyl rozhodně, spíš potrhlá přebarvená sci-fi, ve které jsem se v podstatě ztrácela. Když na scénu nastoupili Holohlaví doktůrci, říkala jsem si, že se bude konat dobrodružství s nějakými mimozemšťany, ale jakmile tito mužíci, připomínající figuríny z výloh obchodů, otevřeli pusy a
začali plácat ty blbosti o Náhodě a Účelu, zvažovala jsem jestli mám v četbě pokračovat. Jenže já se zase chtěla dostat pod město Derry a zajímalo mne, co bude s hlavními postavami, tak jsem knihu nakonec dočetla.

UMŘE SE SNADNO, ALE ŽIJE TĚŽKO.

Kniha je psána tím dobře známým brilantním stylem mistra hororu, námět je však PRO MNE nevydařený. Začalo to skvěle a do poloviny knihy jsem se tam fakt ráda vracela, ale pak mi již přišlo, že se King asi zbláznil, že tuhle blbost přeci nemohl vymyslet on. Je mi to líto, že i u Kinga muselo dojít na takové menší zklamání, ale mě fakt fantasy literatura nebere.

JEJÍ SYN JE TAK JINÝ, TAK ZVLÁŠTNÍ... JENŽE SVĚT TAKOVÉ LIDI NEMÁ RÁD. SVĚT SE JE SNAŽÍ ZADUSIT, JAKO PLEVEL NA ZAHRÁDCE.

U Kingových příběhů mne vždy bavilo to, že obyčejní lidé prožívají v obyčejném světě neobyčejné věci. King, ať už popisoval cokoli, dokázal v čtenáři vyvolat pocit, že tohle by se mohlo stát, zvlášť, když jste jeho knihy četli v noci. Ale u tohohle se mi tento pocit nedostavil.
Kinga stále obdivuji, ale tohle bude u mne jedna z jeho slabších knížek...

V DERRY SE TOTIŽ PŘEDMĚTY, KTERÉ SE DOSTANOU DO KANALIZAČNÍHO SYSTÉMU, VŽDYCKY ZASE NĚJAKÝM ZPŮSOBEM - A ČASTO DOST NEPŘÍJEMNÝM - VYNOŘÍ.

Bez šance - Neal Shusterman

8. srpna 2016 v 11:46 | Anna 13
Bez šance

Originální název: Unwind
Žánr: Sci-fi a fantasy
Rok vydání: 2016
Počet stran: 304
Nakladatelství: Knižní klub
Vazba knihy: Vázaná s přebalem

Série: Bez šance (1. díl), další díly se připravují...


Anotace: Proces, kterým je ukončena existence dítěte, a zároveň je uchováno při životě, se nazývá rozpojení. Rozpojování je nyní společností vnímáno jako běžný postup.

Ve společnosti, v níž se nechtění chlapci a dívky využívají na části svých těl, se tři uprchlíci postaví systému, který je chce rozpojit. Connora se hodlají zbavit jeho vlastní rodiče, Risu na rozpojení pošlou ze státního domova z důvodu nadbytečnosti a Lev je k němu odmala vychováván coby posvátná oběť. Tito nepravděpodobní společníci, svedeni k sobě náhodou a udržovaní pohromadě zoufalstvím, absolvují trýznivou cestu po celé zemi. Pomoci se jim dostane na nejméně očekávaných místech, ale stejně tak se dočkají i zrady od nejbližších spojenců.
Connor, Risa a Lev vědí, že pokud přežijí do osmnáctých narozenin, nemůže se jim nic stát. Jenže když šílený svět prahne po každém jejich kousku, počínaje rukama a srdci konče, osmnáctiny se zdají být velmi vzdálený cíl.


Můj názor: Kniha mě přitahovala od začátku co byla vydaná. Měla nádhernou obálku, dokonalý nápad s rozpojováním lidí. A tak jsem si jí koupila a přes půl roku odolávala. Schovávala jsem si jí na dobu, kdy se jí budu moci plně věnovat. Již od první věty jsem věděla, že tohle bude ZATRACENĚ DOBRÝ příběh. Spadla jsem do něj a myslím, že si do něj skočím ještě jednou. Možná vícekrát...
Neal Shusterman je pro mne člověk s obdivodnou fantazií, který umí ze svých nápadů vytěžit co nejvíce. A z vás potečou nervy, protože kniha je tak napínavá a poutavá, že než se doberete ke konci, hrozí vám, že zešílíte.

FIKCE JE AŽ PŘÍLIŠ ČASTO VZDÁLENA OD REALITY JEN NA DÉLKU JEDINÉHO LOGICKÉHO KROKU.

Miluji knihy pojednávající o budoucnosti. Lidé už vymysleli tolik příběhů, co by se mohlo se světem plným lidí stát. Líbila se mi kniha Deklarace smrti, ve které lidstvo vymyslelo léky na nesmrtelnost a tím pádem bylo přelidněno. Líbily se mi i Hunger Games, ve které se lidé bavily zvrácenou reality show, kde se hraje doslova na život a na smrt. Dlouhý pochod byl taky skvělý, opředený mlhou tajemství. Dalším příběhem, které mne úplně odrovnalo bylo Městečko Pines. Je o záchraně lidstva, je absolutně perfektní. Dokonale podaný. Doporučuji všem nadšencům sci-fi...

Tato kniha je však něčím jiná. Liší se od všech známých verzí příběhů z budoucnosti. Je až příliš opravdová. Nahání vám husí kůži. Pokud by někdy mělo k tomuhle dojít, nebylo by lepší svět vyhodit do povětří?

KDYBY VÍC LIDÍ DAROVALO ORGÁNY, NA ROZPOJOVÁNÍ BY NIKDY NEDOŠLO.

Kniha je o světě, ve kterém se po krvavé válce o vnitrozemí sestaví nový zákon. Takzvaný Zákon o životě. Na celém světě jsou zakázány potraty a vy se dítěte můžete zbavit po narození tím, že jej jednoduše dáte před dveře lidí, o kterých si myslíte, že si jej vemou s láskou. Bohužel, na lásku se v tomto světě téměř zapomnělo. Lidé si ze zákona toto dítě však musejí nechat. Jakmile tento uzlíček doroste svým třináctým narozeninám, rodiče se mohou rozhodnout ho potratit. Dát ho na rozpojení. Jakmile nevíte co s dítětem, jakmile jste ho od začátku nechtěli, po třináctém roku dítěte se ho můžete zbavit. Je to příšerné, strašné, zvrácené. Nedá se to pochopit. Bohužel v jejich světě už úplně běžné. Někteří děti jsou k tomu, že je ve třinácti rozpojí vychovávány odmala a pak jim to přijde úplně normální, dokonce šlechetné, čestné. Vykonají to s úctou ke své víře. Někteří jsou na rozpojení poslání díky své nadbytečnosti, překážejí. Spousty lidí se takto nechutně zbavuje svých vlastních dětí, ale i těch, kteří před lety našli u svých dveří.

CELÝ ŽIVOT SE NOŘÍME DO TMY A ZASE Z NÍ VYCHÁZÍME VEN. MOMENTÁLNĚ MÁM RADOST, ŽE JSEM NA SVĚTLE.

Jenže tito děti mají právo žít a mají právo na své tělo. Nechtějí se nechat rozřezat.
V knize se pak polemizuje o existenci duše, o tom jestli rozpojení je smrt nebo trochu jiný život. Většina rozpojenců se nevzdává a snaží se před svými osudy utéci. Jenže svět venku je nebezpečný a po těchto uprchlících je pátráno po celé zemi. Za jejich nalezení jsou vypsány odměny.
Jak je, ale možné, aby se v tomto světě dalo přežít do osmnácti let? Věková hranice rozpojování teenagerů je totiž 13-18 let. Jak to ale zvládnout???

HLOUPÉ SNY. I TY HEZKÉ JSOU ŠPATNÉ, PROTOŽE ČLOVĚKU PŘIPOMÍNAJÍ, JAK MIZERNÁ JE VE SROVNÁNÍ S NIMI REALITA.

Co se stane s části těl? Požívají se jako amputace, náhradní orgány pro nemocné. Jak dokonale a bolestně bylo rozpojení popsáno. Nedaly se zadržet slzy, mrazilo vás po těle...
Jak říkám kniha je brilantní a vytěžená. Téma je bravurní a přináší nám pohled na lidstvo, naší budoucnost, která se pomalu, ale jistě blíží. A jaká bude?

TENTO SVĚT NENÍ DOKONALÝ. POTÍŽ JE S LIDMI, KTEŘÍ SI MYSLÍ, ŽE JE.

Kniha je chytrá, přináší nám z tamtoho světa spoustu otázek.
Já jsem se do knihy zamilovala. Protože mám ráda knihy k zamyšlení, knihy, které přinesou poselství z budoucnosti do přítomnosti. Doporučuji ji sci-fi nadšencům.
Je to opravdu knižní bomba...

Až ji dočtete, budete rádi, že jste celí. A možná stejně jako já budete chtít vidět Hřbitov letadel, který doopravdy existuje. Kniha vychází z příběhů skutečných, o tom je ten první citát v této recenzi. O to víc je příběh mrazivější a bohužel aktuálnější...

ČLOVĚK NEMÁ DUŠI, DOKUD NEPOZNÁ LÁSKU. KDYŽ MATKA MILUJE SVÉ DÍTĚ - KDYŽ SVÉ DÍTĚ CHCE -, MÁ TO DÍTĚ DUŠI OD OKAMŽIKU, KDY MATKA ZJISTÍ, ŽE JE BUDE MÍT.
V OKAMŽIKU, KDY JSTE MILOVÁNI, DOSTANETE SVOU DUŠI.

Život a smrt (Druhý pohled) a Stmívání (KOMPLET) - Stephenie Meyerová

1. srpna 2016 v 21:44 | Anna 13
Život a smrt & Stmívání KOMPLET

Originální název: Life and Death: Twilight Reimagined
Žánr: Sci-fi a fantasy
Rok vydání: 2016
Počet stran: 816
Nakladatelství: Egmont
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Když se Beaufort Swan přestěhuje do ponurého Forks a potká zde tajuplnou a přitažlivou Edythe Cullenovou, jeho život nabere vzrušující a děsivý obrat. Se svou porcelánově bledou pletí, zlatýma očima, hypnotizujícím hlasem a nadpřirozenými schopnostmi je Edythe neodolatelná a záhadná.
Beau však netuší, že čím víc se s Edythe sbližuje, tím víc vystavuje nebezpečí všechny kolem sebe. A nakonec může být pozdě vzít vše zpátky...

Při příležitosti oslavy desetiletého výročí Stmívání vytvořila Stephenie Meyerová Život a smrt, smělý a podmanivý přepis ikonického milostného příběhu, překvapivý a okouzlující současně. Speciální dvojitá edice obsahuje kromě druhého pohledu také úplný původní román s předmluvou autorky který najdete z druhé strany tohoto nakladatelského počinu.


Můj názor: Jednou jsem šla městem a ve výloze knihkupectví jsem spatřila tuto knihu. Stála jsem tam a dívala se na zázrak, který se stal, protože zaprvé, Stephenie Meyerová po šesti letech napsala knihu a zadruhé, byla to kniha vážící se ke světu Stmívání. Ten den jsem už nad ničím jiným nepřemýšlela, nedokázala jsem do ruky vzít žádnou jinou knihu a hlavně jsem nechápala. Kniha má tady u nás opravdu hodně mizernou propagaci, vzhledem k tomu, že je to od populární autorky, která svými knihami mění svět. V knihkupectvích jsou knihy zabalené, takže si nemůžete přečíst o co přesně se vlastně jedná, a když si ji zadáte do vyhledávače, vyjede vám akorát nicneříkající anotace. Takže vlastně nevíte, co má tento literární čin znamenat a dál po knize bezhlavě toužíte...

-STMÍVÁNÍ... JE TO PRO NÁS TA NEJBEZPEČNĚJŠÍ ČÁST DNE. TEN NEJPOKLIDNĚJŠÍ ČAS. ALE TAKÉ TEN NEJSMUTNĚJŠÍ... KONČÍ DALŠÍ DEN, VRACÍ SE NOC. TMA JE TAK PŘEDVÍDATELNÁ, NEMYSLÍŠ?
-JÁ MÁM NOC RÁD. BEZ TMY BYS NIKDY NEVIDĚLA HVĚZDY.

Knihu jsem dostala k svátku od maminky a byl to úžasný dar. Udělala mi ohromnou radost. Úžasné bylo, že jsem ten den měla byt pro sebe, kolem mne se rozprostíralo neodolatelné ticho a já jsem už uvelebená seděla a trhala obal. Překvapilo mne, že je kniha v obalu, žasla jsem nad absolutně dokonalou a přitažlivou grafikou... Rozplakala jsem se u předmluv autorky... Stephenii Meyrovou miluji a žasnu nad každou větou, kterou stvoří. Já jsem si, ale u jejích slov uvědomila, jak důležitou roli hrají její knihy v mém životě, to nikdo nemůže pochopit.

EVOLUCE? STVOŘENÍ? COPAK JSME SE NEMOHLI VYVINOUT TAK JAKO OSTATNÍ DRUHY?
ANEBO, JESTLI NEVĚŘÍŠ, ŽE SVĚT PROSTĚ STVOŘIL SÁM SEBE, COŽ JE I PRO MĚ TĚŽKÉ PŘIJMOUT, JE TAK TĚŽKÉ UVĚŘIT TOMU, ŽE TA SAMÁ SÍLA, KTERÁ STVOŘILA KRÁSNÉ, KŘEHKÉ SKALÁRY A ZÁROVEŇ ŽRALOKY, TULENÍ MLÁĎATA A KOSATKU DRAVOU, VYTVOŘILA I NAŠE DVA DRUHY?

První polovina knihy je původní příběh Edwarda a Belly, první díl oblíbené série. Nemusím ho tu snad představovat. Najdete tu z minulého měsíce recenze na všechny tyto knihy, protože jsem si dala své oblíbené opáčko právě před touto knihou. Mám je všechny tedy v dokonalé paměti.

MÁŠ KRÁSNÉ OČI, BEAU: JSOU JAKO NEBE BEZ MRAKŮ. CELÝ SVŮJ ŽIVOT JSEM STRÁVILA NA DEŠTIVÝCH MÍSTECH A ČASTO MI CHYBÍ OBLOHA, ALE NE, KDYŽ JSEM S TEBOU.

Když jsem knihu viděla v tom knihkupectví, myslela jsem si, že půjde o původní román, převyprávěný z pohledu Edwarda. Překvapilo mě to, protože jsem si myslela, že autorka tento nápad definitivně pohřbila již před lety. Samozřejmě se nejedná o Půlnoční slunce. Není to ani žádné pokračování nebo doplnění našeho oblíbeného příběhu s původními hrdiny. O tom, co to má vlastně být, jsem se dočetla až z recenze: je to úplný přepis Stmívání akorát z pohledu chlapce Beaua, který jakoby zastoupí místo Belly a upírky Edythe (Edward). Autorka prostě jen vyměnila pohlaví nejen hlavních hrdinů, ale všech kromě Charlieho a Reneé. Takže místo okouzlujícího Carlislea je tu doktorka Carine. Místo Alice kluk Archie a z Jacoba je milá Jules...

NĚCO SI PŘEČTEŠ... SLYŠÍŠ O TOM VYPRÁVĚT V MYSLÍCH JINÝCH LIDÍ, DÍVÁŠ SE, JAK SE ZAMILOVÁVAJÍ... A STEJNĚ TĚ TO ANI TROCHU NEPŘIPRAVÍ NA CHVÍLI, KDY SE TO STANE TOBĚ. NÁDHERNÁ PRVNÍ LÁSKA.

Ten nápad se mi líbil, už dlouho jsem nad tím uvažovala podobně. A z pera Meyerové to musí být přeci bomba. Samozřejmě jsem byla z prvu zklamaná, že se tam neobjeví mé oblíbené postavy, že neuvidím můj svět z jiné perspektivy. Byla jsem na toto vše ale připravená, když jsem knihu otevřela...

BYLI TO PRÁVĚ VOLTURIOVÉ, KDO PŘIŠEL S PŘÍBĚHY O KŘÍŽÍCH, SVĚCENÉ VODĚ A ZRCADLECH. BĚHEM STALETÍ TAKÉ VYDALI SPOUSTU TEXTŮ A ODBORNÝCH STATÍ, KTERÉ UPÍRY ODSOUVALY DO ŘÍŠE MÝTŮ A POVĚSTÍ. A VE SVÉM USILÍ POKRAČOVALI I DNES. UPÍŘI MĚLI ZŮSTAT V PŘÍŠEŘÍ...

Příběh mě okouzlil. Jsou tam opravdu původní scény, rozhovory, i když upravené vzhledem k vyměněným pohlavím. Něco je z příběhu odebráno a něco přidáno... Je to nádherné, je to úplně nový pohled, má to neuvěřitelné charisma. Šíleně mne to nadchlo... Stmívání byl příběh Belly a Edwarda. Ale byl to příběh lásky, touhy, příběh života a smrti. Je to temný příběh protkaný stříbrnými nitkami deště... Já ho miluji.

MÉ SRDCE ZÍTRA NEBO POZÍTŘÍ UTICHNE A BUDE MLČET AŽ NAVĚKY.

Kniha je nepředvídatelná i pro ty, kdo znají příběh stejně nazpaměť jako já. A konec vás dostane a vy dostanete to co chcete. Po čem celou tu dobu toužíte...
Lidé co mají rádi Stmívání, budou tento příběh nenávidět. Meyerová vás zklame, možná budete brečet, budete naštvaní a dál si budete hýčkat Bellu a Edwarda a říkat, že je nevyměníte a že toto nové Stmívání není vůbec žádné Stmívání...
Ti co Stmívání milují jako já, budou milovat i tenhle příběh. Ti, co ho totiž doopravdy milují pochopí, že mezi původním Stmíváním a tímto novým románem není podstatný rozdíl... Tahle kniha totiž je samotným Stmíváním...

A já se Stephenii nepřestanu klanět... Jste pro mě spisovatelskou bohyní, která mě v mnohém zachránila... Ukázala jste mi pravou lásku a já si díky vám zamilovala déšť...

UŽ CELÉ STOLETÍ ČELÍM VĚČNOSTI A DNES MI POPRVÉ PŘIPADÁ KRÁSNÁ.

Twilight sága - Stephenie Meyerová

27. července 2016 v 0:13 | Anna 13
Twilight sága

Originální názvy: Twilight, New Moon, Eclipse, Breaking Dawn - The Twilight saga
BOX: Celá série Stmívání - 4 knihy: Stmívání, Nový měsíc, Zatmění, Rozbřesk
Žánr: Sci-fi a fantasy
Rok vydání: 2009
Počet stran: celkem 1960
Nakladatelství: Egmont
Vazby knih: Vázané
Ocenění: za knihu Rozbřesk - Spec savers National Book Awards

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Box obsahující všechny 4 knihy romanticko-hororové ságy v pevné vazbě.

Stmívání: Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo - až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který jí doslova obrátí život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?

Nový měsíc: Zamilovat se do upíra je daleko nebezpečnější, než si Bella dokáže vůbec představit. Edward už Bellu zachránil ze spárů zla, ale nyní, když jejich vztah ohrožuje vše, co je jim drahé, oba zjišťují, že potíže teprve začínají.

Zatmění: V okolí se začínají dít zvláštní věci - lidé umírají a příčina není známá. V Seattlu se skrývá Victoria, která chce pomstít svého druha Jamese. Proměňuje náhodné lidi v upíry, kteří bez milosti vraždí. Proto se upíři musí sjednotit s vlkodlaky, aby zachránili Bellu. Jacob je do ní beznadějně zamilovaný. Co se odehraje na vrcholku hor? Porazí Victorii? Zachrání Bellu? Bude Bella upírkou? Kniha odhaluje i tajemství minulosti Jaspera a Rosalie...

Rozbřesk: Být bezvýhradně a neodvolatelně zamilovaná do upíra je pro Bellu Swanovou splněným snem a zároveň noční můrou, jež se nebezpečně proplétá s realitou. Bellu, zmítanou prudkou vášní k upírovi Edwardu Cullenovi a zároveň upřímnou náklonností k vlkodlakovi Jacobu Blackovi, čeká bouřlivý rok plný pokušení a ztrát. V něm se musí s konečnou platností rozhodnout, zda vstoupí do temného, ale lákavého světa nesmrtelných, nebo zda bude žít plnohodnotným lidským životem. Nevyhnutelnost tohoto rozhodnutí se vine celým Belliným příběhem jako červená nit, na níž visí osudy obou kmenů. A jakmile se Bella rozhodne, dojde k celému řetězu nečekaných událostí, jež mohou mít nedozírné následky. Budou vlákna Bellina života - objevená ve STMÍVÁNÍ a poté roztřepená a potrhaná v NOVÉM MĚSÍCI a ZATMĚNÍ - zničena v okamžiku, kdy se zdá, že se opět zahojí a spojí dohromady…?


Můj názor: Na tento příběh jsem tu ještě neměla recenzi a přitom ten příběh neodvolatelně miluji. Tento krásný letní týden jsem znovu přečetla všechny mé milované díly. Bylo mi nádherně. Já doufám, že se vám tato recenze bude líbit. Vím, že se většina lidí dívá na tuto ságu opovržlivě, zesměšňuje ji a nadává autorce. Prosím, nepište sem nenávistné komentáře, které nemají smysl...
Já zase třeba nechápu vaši posedlost Harrym Potterem.


JSEM NEJLEPŠÍ PREDÁTOR NA SVĚTĚ. VŠECHNO NA MĚ TĚ VÁBÍ - MŮJ HLAS, MŮJ OBLIČEJ, DOKONCE MŮJ PACH...

Twilight ságu jsem objevila v knižní podobě zhruba před třemi lety a očarovala mne. Je škoda, že jsem předtím už viděla všechny filmy, ale k těm se dostanu později. Příběh lidské zranitelné stydlivé dívky a galantního staromódního a krásného upíra mne okouzlil. Jejich nekonečná silná láska, byla tou, v kterou jsem věřila. Osobně jsem se však zamilovala do Jacoba...

-A TAK SE LEV ZAMILOVAL DO JEHŇÁTKA...
-TO JE ALE HLOUPÉ JEHŇÁTKO.
-TO JE ALE ŠÍLENÝ, MASOCHISTICKÝ LEV...

Knihy jsem už četla nejméně patnáckrát a pokaždé mne dojímají. Jsou pro mne tak ohromnou bránou do světa lidské lásky a překrásné, i když děsivé fantazie... Tento týden mi vhrkly slzy do očí už jen při těch mnou dobře známých scénách, brečela jsem nad štěstím mých zbožňovaných postav. Prožila jsem s nimi tolik... Jsou svým způsobem moje...
Stephenie Meyerová mne toho tolik naučila, tolik mi toho dala.

MŮŽE DOOPRAVDY EXISTOVAT SVĚT, KDE STARÉ LEGENDY OŽÍVAJÍ A PŘEKRAČUJÍ HRANICE MALÝCH BEZVÝZNAMNÝCH MĚSTEČEK, ABY SE UTKALY S MYTICKÝMI PŘÍŠERAMI? ZNAMENALO TO, ŽE KAŽDÁ NEMOŽNÁ POHÁDKA MÁ NĚKDE PRAVDIVÝ ZÁKLAD? EXISTUJE VŮBEC NĚJAKÝ ROZUMNÝ A NORMÁLNÍ SVĚT, NEBO JE VŠECHNO JENOM MAGIE A STRAŠIDELNÉ HISTORKY?

Co u Stmívání vždy pociťuji je fakt, že tu žádnou postavu nemám za zápornou. Teď se budete divit, vždyť je tam tolik záporáků, řeknete si. Ale ne, každá postava tam má důvod pro to, kým je. Mám ráda temnou duši Rosalie, Ara, Sama, Victorie, Jamese... Všech co žíznily po krvi, ti co chtěli zabíjet. Můžete upírům vyčítat, že se chtějí živit tak, jak byli stvořeni? Ale můžete nemít rádi někoho, jako je třeba Carlisle??? Pro mne má každá postava svou temnou i světlou podstatu... Mám je všechny ráda, i když některé méně a některé více, ale všichni jsou mou rodinou. Jsou mí přátelé, kteří mě neopustí...

VOLTERRA JE PRAVDĚPODOBNĚ TO NEJBEZPEČNĚJŠÍ MĚSTO NA SVĚTĚ - ALESPOŇ PŘED ÚTOKEM UPÍRŮ.

Sága je kritizována i tím, že jsou tu upíři, kteří nejsou upíří, když to tak řeknu. Ale mne právě tito upíři přijdou skutečnější, než Dracula a spol. Uvěřila bych, že chodí mezi námi. Celý příběh na mne vždy působí dojmem, že je skutečný. Meyerová vymyslela senzaci, které se dá bezpochyby uvěřit. Alespoň já s tím nemám problém...

BELLO, JÁ NEMŮŽU ŽÍT VE SVĚTĚ, KDE TY NEEXISTUJEŠ.

Můj nejoblíbenější díl je asi Zatmění. Miluji ho pro jeho různorodost. Baví mě novorození upíři a nepolapitelná Victoria, mám ráda milostný trojúhelník Belly, Edwarda a Jacoba. Mám ráda jeho nejasnost...
Ale každý díl má určitě něco, co ho dělá skvělým. Stmívání není třeba představovat. Nový měsíc, který je tolika lidmi nenáviděný je přitom tak důležitý. A Rozbřesk je asi nejdospělejším románem s neuvěřitelně rozpleteným koncem. Opravdu brilantní...

PŘED TEBOU, BELLO, BYL MŮJ ŽIVOT JAKO NOC, KDYŽ NESVÍTÍ MĚSÍC. VELIKÁ TMA, ALE BYLY TAM HVĚZDY - BODY SVĚTLA A ROZUMU... A PAK JSI PROLÉTLA MÝM NEBEM JAKO METEORIT. NAJEDNOU BYLO VŠECHNO V OHNI, VŠECHNO SE ROZJASNILO, ZKRÁSNĚLO.
KDYŽ JSI ZMIZELA, KDYŽ METEORIT ZAPADL ZA HORIZONT, VŠECHNO ZČERNALO. UŽ JSEM NEDOKÁZAL VIDĚT HVĚZDY. A NIC UŽ NEMĚLO VÝZNAM.

Pokud bych se měla podívat na filmy, které se knižní podobě dost hnusně vysmívají, nemohla bych říci moc pozitivního. Vadí mi herci, prostředí, scénář... Pohřbili příběh, který ještě neměl ani šanci dospět...
Je mi to opravdu upřímně líto.

KDYBY NAŠE PŘÍBĚHY MĚLY ŠŤASTNÉ KONCE, LEŽELI BYCHOM TEĎ VŠICHNI POCHOVANÍ V HROBECH.

Na knize jsem si našla spoustu věcí, které mne fascinují a nad kterými pořád přemýšlím. Takové Bellino těhotenství a porod jsou jedním z nejhororovějších prvků v příběhu. Bella miluje dítě, které jí zabíjí... To, jak surově je to podáno, ale s uvěřitelnou láskou, jak na to reaguje Bella, ale i její blízcí,... Strašně se mi ten nápad líbí.

VÁŽNĚ TO NENÍ ŽÁDNÁ LÁSKA NA PRVNÍ POHLED. JE TO SPÍŠ JAKO... GRAVITAČNÍ SÍLY. KDYŽ SPATŘÍŠ TU VYVOLENOU, NAJEDNOU UŽ TĚ TADY NEDRŽÍ ZEMĚ, ALE ONA...
...STANEŠ SE TÍM, ČÍM TĚ ONA POTŘEBUJE MÍT, AŤ JE TO OCHRÁNCE, MILENEC, PŘÍTEL NEBO BRATR.

Dalším zajímavým nápadem jsou nesmrtelné děti. Malí upíři. Mám pocit, že to se ještě nikde neobjevilo. Malí krásní tvorové, zmrazení ve věku jejich proměny, které dokáží zmasakrovat celé vesnice... Opět zajímavě podáno.
Stephenie má záviděníhodnou fantazii.

SPINKEJ BELLINKO. AŤ SE TI NĚCO HEZKÉHO ZDÁ. JSI JEDINÁ, KTERÁ SE KDY DOTKLA MÉHO SRDCE. VŽDYCKY TI BUDE PATŘIT. SPI, MOJE JEDINÁ LÁSKO.

Společně s Volturiovými jsem si zamilovala Volterru v Itálii. Je mým snem ji vidět, pak snad ještě více uvěřím tomu, že to vše je skutečné.

KOLIK SMRTÍ, Z NEZNALOSTI POVAŽOVANÝCH ZA ZLOČINY A NEHODY, VE SKUTEČNOSTI PŘIPADÁ NA VRUB JEJICH ŽÍZNI?

Myslím si, že Stmívání má velkou moc a zanechává v dívkách naději. Když totiž čtete o takovéto lásce, když poznáte Edwarda, je jasné, že pochopíte pravou lásku a rádi si na ni počkáte. Někde jsem četla, že dívky odcházejí od těchto knih zahloubané. Ví totiž, co by měli cítit...

ZVUK TVÉHO SRDCE JE TEN NEJDŮLEŽITĚJŠÍ V MÉM SVĚTĚ. JSEM NA NĚJ TAK VYLADĚNÝ, ŽE BYCH HO DOKÁZAL POZNAT NA MÍLE DALEKO.

Stephenie do příběhu zakomponovala spousty knih. Romeo a Julie, Anna ze Zeleného domu, Kupec benátský, Sen noci Svatojánské, Na větrné hůrce... Mám ráda knihy, v kterých se skrývají knihy další...

EXISTUJE NĚJAKÝ LIDSKÝ ZÁŽITEK, KTERÉHO NEJSEM OCHOTNÁ SE VZDÁT?

Na knize se mi i líbí to, že od prvního do posledního dílu je vidět velký vývoj postav. Edwarda na začátku příběhu, tedy studeného chlapce přesvědčeného o své špatnosti a nevěřícího ve svou duši, byste na konci ságy nepoznali. Přijal sám sebe, konečně si dovolil být šťastný. Získal to, v co se bál doufat a ještě mnohem víc. Musel však Bellu na půl roku opustit, musel ji vystavit smrti, přemoci sám sebe, aby mohl být tam, kde je teď. A tak podobně je to se spousty postavami...

JE PRO TEBE JAKO DROGA, BELLO. ALE JÁ BYCH PRO TEBE BYL ZDRAVĚJŠÍ. NEBYL BYCH DROGA, JÁ BYCH PRO TEBE BYL VZDUCH, SLUNCE.

Jsem tak ráda, že se Stephenie rozhodla udělat Jacoba šťastného. Vím, že pro ni byl důležitý, stejně jako pro mě. Jacob je důvod, proč se po něm bude jmenovat můj syn. Je to úžasná postava. Quiletský šestnáctiletý kluk, opředený legendami. Usměvavý horký vlkodlak byl Belliným osobním sluncem. Zatmění však nepřemohl. Ale já Jakea stejně miluji.

KDYŽ TOHO, KDO VÁS ZABÍJÍ, MILUJETE, NEMÁTE ŽÁDNOU MOŽNOST VOLBY.

Možná vám má recenze nedává smysl, možná si jí pročítáte s nadšením, protože postavy a knihy znáte. Vím, že mé recenze většinou nedávají smysl, ale já si je tak trochu píši pro sebe. Mám pocit, že tyto knihy nejsou třeba představovat. Buďte jste je četli, viděli filmy, nebo o nich prostě slyšeli od lidí.

NESMRTELNÝM DĚTEM NESMÍ BÝT DOVOLENO EXISTOVAT.

Tento set musím opravdu pochválit. Má nádherné pevné vazby s originálními symboly. Přiznávám, že tyto knihy jsou jedněmi z nejdůležitějších, které mám. Jednou je možná předám své dceři, pokud nějakou budu mít a budu doufat, že si ty příběhy zamiluje. Chci tím říci, že pokud ty knihy někomu dám, tak jen tomu, kdo je bude bezvýhradně a neodvolatelně milovat. Dám je tomu, kdo je bude milovat tak, jako Bella miluje Edwarda. Vy netušíte, čím ty knihy pro mě jsou...

VŠECHNO, CO MĚ ČINILO TÍM, KÝM JSEM BYL - MOJE LÁSKA K MRTVÉ DÍVCE NAHOŘE, LÁSKA K OTCI, VĚRNOST K NOVÉ SMEČCE, LÁSKA K OSTATNÍM BRATRŮM, NENÁVIST K NEPŘÁTELŮM, MŮJ DOMOV, MÉ JMÉNO, MÉ JÁ - VŠE SE ODE MĚ V TÉ VTEŘINĚ ODPOUTALO. PŘITAŽLIVOST ZEMSKÁ UŽ MĚ NEPOUTALA K MÍSTU, KDE JSEM STÁL. BYLA TO TA HOLČIČKA, KDO MĚ TU DRŽEL...

Co bych ještě měla napsat? Bylo již napsáno vše, co mám na srdci? Ne, nebylo. A nikdy nebude... Některé pocity z příběhu si schovám pro sebe...

DNEŠEK JE PRVNÍ A POSLEDNÍ DEN VĚČNOSTI.

Upíři, vlkodlaci, upíří hybridi, obyčejní lidi, jako je Charlie, pláž La Push, městečko Forks, smrtící Seattle... Déšť, láska, smrt... - To je příběh Belly, Edwarda a Jacoba. A ještě spoustu dalších.

UPÍŘÍ SVĚT SE MĚNIL, A KAŽDÝ TO CÍTIL.

Stephenie..., ...děkuji Vám.

NIKDO NIKDY NIKOHO NEMILOVAL TAK, JAKO JÁ TEBE.

Dlouhý pochod - Stephen King

13. března 2016 v 15:27 | Anna 13
Dlouhý pochod

Originální název: The Long Walk
Žánr: Román
Rok vydání: 2005
Počet stran: 280
Nakladatelství: Beta
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Dlouhý pochod - tak se jmenuje nová soutěž pro čím dál otrlejší a náročnější diváky i soutěžící. Sto mladých chlapců se dobrovolně rozhodlo postavit se na start a vydat se společně na Dlouhý pochod. Soutěž má prostá pravidla: nikdo se nesmí odchýlit z vytyčené trasy a nikdo se nesmí zastavit ani zpomalit chůzi pod určitou rychlost, jinak dostane napomenutí: tři napomenutí znamenají definitivní konec v soutěži. Nezáleží na tom, kdo jde nejrychleji nebo dojde nejdál, Dlouhý pochod přežije jen jeden z nich...


Můj názor: Na knihu jsem se těšila. Úžasný námět, který je napsán stylem Stephena Kinga. Myslela jsem si, že to bude nezapomenutelný příběh... Kniha mne, ale maličko zklamala, což bylo překvapení... King mne ještě nezklamal nikdy!

KAŽDÝ MÁME VE SVÉM NITRU MÍSTA, KDE PRŠÍ TAKŘKA NEUSTÁLE, KDE JSOU STÍNY VŽDYCKY DLOUHÉ A LESY PLNÉ PŘÍŠER.

Kniha vypráví příběh 100 mladíků, kteří se vydali na Dlouhý pochod. Nikdo nevěděl, jak dlouho potrvá... Věděli však, že 99 z nich zastřelí a jeden přežije. Ale v jakém stavu? A chtěli vlastně všichni vyhrát? Proč se přihlásili na dobrovolnou sebevraždu? Otázky, na které si možná během knihy odpovíte, ale po přečtení nejste o nic moudřejší. Konec je otevřený a vy ho buď pochopíte nebo budete zmatení jako já a budete nad ním přemýšlet. Já už pomalu docházím k mým vlastním závěrům, jak to vlastně skončilo...

JÁ DOŠEL AŽ SEM, NEMOHL UŽ BYCH DOMŮ?

Teď vás asi zajímá, co mi na knize tedy tak vadilo, že? Ale já přesně úplně nevím co. Cítím však, že to mohlo být lepší...
Proč se mi zdá, že King nám tentokrát nechtěl otevřít nitra postav? Proč mám pocit, že před námi skrýval jak hlavní myšlenku, tak i tajemství celé této zvrácené show?
King ve svých knihách má spousty postav, které umí úchvatně vykreslovat a popisovat jejich zevnějšky i vnitřky. Zde měl k dispozici 100 kluků, vojáky, pořadatele soutěže, diváky,... Proč je nevyužil? Vždyť mohl být román o dost bohatší! Proč se jen musel pořád motat kolem Garratyho a vytvořit mu takovýto konec a nemohl se ve své tvorbě věnovat více Stebbinsonovi? Klukovi s tajemstvím a neproniknutelnou myslí?

NEDÁ SE TO PORAZIT. VŠICHNI JSME BYLI CVOCI, ŽE JSME TO ZKOUŠELI...

Také mi bylo líto, že jsem se o souěži nedozvěděla více. Například, proč ji pořádali, něco z její historie,... Kdo to byl vlastně ten Major?
Mám pocit, že kniha by měla ohromné publikum, kdyby se rozrostla o myšlenky.
I tak se mi líbila, ale mírně mne zarazila. Jen sám King ví...

CHTĚL JSEM UMŘÍT. PROTO TADY JSME, NE?

Ahoj z nebe - Laurie Frankelová

6. ledna 2016 v 14:49 | Anna 13
Ahoj z nebe

Originální název: Goodbye for now
Žánr: Román
Rok vydání: 2012
Počet stran: 304
Nakladatelství: Fortuna Libri
Vazba knihy: Vázaná s přebalem


Anotace: Román 21. století - o lásce až za hrob.
Sam Elling vymyslí algoritmus, s jehož pomocí vám počítač naprosto neomylně najde vhodného partnera. Mysleli byste, že se za to dočká mimořádné prémie? Kdepak! Sam za to dostane výpověď - ukáže se totiž, že jeho program je tak geniální, že páry, které se díky němu seznámily, se nerozcházejí - a firma tak přichází o klienty. Sam se díky svému programu seznámí s Meredith, a když jeho milované zemře babička, s níž se nestačila rozloučit, vymyslí pro ni algoritmus, s jehož pomocí může s babičkou dál chatovat, e-mailovat, skypovat... Ukazuje se, že jeho nový program je zlatý důl... Přinese však vítězství nad smrtí lidem opravdu štěstí?
Strhující příběh o hloubce lidských citů, o přátelství a lásce, ale i o smutku, loučení a naději.


Můj názor: Neuvěřitelné. Na obálce knihy je psáno, že je to román 21. století, ale je toto opravdu možné? Stane se v tomto století něco podobného? A kam až budou lidé schopni zajít v budoucnu? Děsivý, zvláštní, napínavý, naivní a přeci jen zábavný román Ahoj z nebe vás donutí přemýšlet...

SMRT JE DŮLEŽITÁ PRO ŽIVOT.

Pointu příběhu vám prozradit můžu. Dvaatřicetiletý Sam vymyslel algoritmus s pomocí něhož mohou lidé komunikovat přes e-mail, skype, chat a SMS s mrtvými příbuznými. Potřebují je, ale dobře znát. Zemřelý musí před svou smrtí zanechat právě takovéto internetové stopy a vy s ním musíte ještě před smrtí být ve virtuálním spojení... Jak se vám to líbí? A co si o tom myslíte?

VYNALEZL JSTE NESMRTELNOST. A HRAJETE SI S OHNĚM.

V knize je to vykreslováno jako senzace, která se prý pomáhá s mrtvými rozloučit.
Najdete tu, ale i protipól: lidi, kteří s myslí, že je to zahrávání si s peklem a neúcta k zemřelým. Ovládne to celý svět. Jaké to, ale až může mít následky? Z toho vám bude běhat mráz po zádech...

DUŠÍM ZEMŘELÝCH SE JISTĚ NELÍBÍ, ŽE MLUVÍTE ZA NĚ.

Můj názor? Příšerné a děsivé, kam až moderní technologie mohou zajít. Co to má jako sakra být? Copak se lidstvo neumí smířit se smrtí? To je tak těžké pochopit, že tu každý má svůj vyhraněný čas, ve kterém máme skutečně ŽÍT, a pak prostě odejdeme stejně jako jsme přišli? Smrt není
tak děsivá, jak si mnozí myslí... Ale co já mám co mluvit, když mi ještě nikodo nikdy neumřel. Nejsem si úplně jistá, ale stejně si myslím, že vzhledem k mému postoji k životu (a také smrti) bych tento vynález nevyužila. Ten člověk, se kterým bych byla v umělém kontaktu by stejně nebyl člověk, kterého bych postrádala. Vlastně by to vůbec nebyl člověk...

MYSLEL JSEM SI, ŽE JSEM MOCNĚJŠÍ NEŽ OSUD, NEŽ PŘEDURČENÍ, NEŽ SMRT.

Je to neuvěřitelně silný příběh jedné lásky, smrti, nadějí, odloučení, iluzí, smutku, hluboké lidské deprese a moderních technologií, které nás jednou zničí. Zničí nás tak, že nám vymažou emoce a pocity z těla a my budeme jen ubozí zombíci bez duše? Já myslím, že jednou, za miliony let se to stane. A možná ještě dříve. Možná je ta doba blíž, než si vůbec dokážeme představit...

DUŠE SE NECHOVAJÍ LOGICKY A UMÍRÁNÍ NENÍ SMRT...

Život i smrt nelze pochopit...
Lze je však pocítit...

Už to cítíte?

Kniha mne neuvěřitelně vtáhla do děje, byla zábavná a zároveň na přemýšlení, vyvolávala emoce, pořád se něco dělo...
Doporučuji. Nový pohled na život, smrt, na to jací jsme a jací jednou budeme.

V CELÉ HISTORII LIDSTVA, MERDE, OD TOHO OKAMŽIKU, KDY PRVNÍ LIDSKÁ BYTOST ZTRATILA JINOU, SE NENARODIL NIKDO, KOHO BYCH MOHL MILOVAT TAK, JAKO TEBE.

Marťan - Andy Weir

21. prosince 2015 v 21:55 | Anna 13
Marťan

Originální název: The Martian
Žánr: Sci-fi a fantasy
Rok vydání: 2015
Počet stran: 344
Nakladatelství: Knižní klub
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Ocenění: Good Reads Choice Awards 2014

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď bude, ale nejspíš taky prvním člověkem, který tam zemře... sám a bez spojení se Zemí.
Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcenějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení...
Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech více než třiceti zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.


Můj názor: Kniha, o které jsem doslova snila.
Když jsem poprvé v Praze v Luxoru spatřila tuto magickou obálku a vzala si knihu do ruky, tak jsem cítila tu tíhu a tajemnost celého příběhu. Čekala jsem rok od té doby, kdy se mi kniha opět dostala do rukou. Mezitím jsem ji vždy pohladila v nějakém knihkupectví, přivoněla ke stránkám a nemohla se dočkat až si Marťana konečně přečtu. Chtěla jsem si ji i koupit. Teď jsem však ráda, že se mi před týdnem konečně uvolnila v knihovně... Už ji nechci nikdy vidět.

MŮJ ŽIVOT JE JEDEN ŠÍLENÝ BOJ O ŽIVOT.

Tato kniha mne nejvíce zklamala za můj dosavadní život. Tolik jsem od ní očekávala a tolik se mi od ní nedostalo. Nerozumím proč je kniha uznávaným bestsellerem, proč se podle ní točí úspěšný film. Nedokážu totiž pochopit jak se může líbit obyčejným lidem. Techniky, fyziky, chemiky a astronauty chápu. To je něco pro ně. Dokonale rozepsaná čísla, počty, chemické vzorce, technika,... Co my? My, kteří nerozumíme těmto věcem, které nám spíše obtěžují život? Já si z knihy nic z toho nepamatuji, spoustu technických a věděckých věcí jsem nepochopila a myslím, že nejsem jediná.

UŽ NEMUSÍM BOJOVAT S VESMÍREM. ZKRÁTKA A DOBŘE, OPOUŠTÍM MARS.

Kniha mne také nehorázně naštvala. Tak sakra, když je člověk sám na Marsu, s omezenými zásoby jídla a vody, když se nemůže spojit se Zemí, když všechno poukazuje na to, že zemře, tak k sakru něco cítí, ne? Bambilion emocí a pocitů se v člověku mísí a přemýšlí o tolika různých věcech... Nemá v hlavě snad jen fyziku a chemii? Pochybují o tom, že Mark Watney byl normální člověk...

CELÁ ZEMĚ HO SLEDUJE, ALE NEMŮŽE NIJAK POMOCI.

Autor si vybral zajímavé téma, které se dalo tak skvěle zpracovat. Bacha spoileruji! Markovi bych přiřadila rodinu, bylo by tam spousty emocí, větší napětí, více myšlenkových pochodů, sem tam nějaká tragédie. Happyend na konci knihy je směšný. No tak lidi, snad si nemyslíte, že by to všichni v reálném životě takto přežily, ve zdraví s vynikající psychikou?

NIKDY JSEM SI NEUVĚDOMIL, JAK NAPROSTÉ TICHO NA MARSU VLÁDNE. SLYŠEL JSEM TLUKOT VLASTNÍHO SRDCE.

Knihu nedoporučuji. Nicméně nikdy na ni nezapomenu. Očekávala jsem BOOM, přišla potupa. Právě kvůli tomuhle ji budu mít navždy vepsanou ve své paměti. Je mi to líto, moc líto...

Hostitel - Stephenie Meyerová

13. června 2015 v 21:40 | Anna 13
Hostitel

Originální název: The Host
Žánr: Sci-fi a fantasy
Rok vydání: 2009
Počet stran: 552
Nakladatelství: Tatran
Vazba knihy: Vázaná s přebalem
Myšlenka autorky: Druhý díl má zhruba v hlavě, ale není si jistá jestli jsou čtenáři a i ona sama schopni se rozloučit s některými postavami, aby příběh mohl reálně pokračovat...

-----------Zfilmováno-----------


Anotace: Melanie Stryderová se odmítá vzdát. Náš svět napadl neviditelný nepřítel. Lidé se pro tyto mimozemšťany mění na pouhé hostitelské tělo: jejich mozek ovládne vetřelec, ale tělo zůstává netknuté a zdánlivě beze změny pokračuje v předchozím životě. Obětí mimozemšťanů se rychle stane drtivá většina lidstva. Když vetřelci dopadnou i Melanii, jednu z hrstky přežívajících divokých lidí, dívka vůbec nepochybuje, že nastal její konec. Poutnice - její vetřelecká duše - která teď ovládla Melaniino tělo, dostala předem varování před problémy existence v člověku: změť pronikavých emocí, příliš mnoho smyslů, vypjatě živé vzpomínky. S jednou potíží však Poutnice nepočítá: předchozí obyvatelka těla se odmítá vzdát vlády nad svou myslí, i když tělo ji už nepatří. Poutnice bádá v Melaniiných myšlenkách a doufá, že objeví příčinu nezdolného lidského vzdoru. Místo toho Melanie naopak zaplní mysl Poutnice vzpomínkami a podobou milovaného muže - Jareda, který se dosud někde skrývá před vetřelci. A jelikož Poutnice se nemůže oddělit od Melaniiny tělesné touhy, sama začne prahnout po muži, jehož má odhalit. Když vnější okolnosti přinutí Poutnici A Melanii, aby uzavřely nedobrovolné spojenectví, vydají se spolu na nebezpečnou a nejistou pouť za mužem, kterého obě milují.

Můj názor: Jsem velká fanynka ságy Stmívání a miluji Stephenii Meyerovou. Tato kniha mě zajímala už dlouho, ale dostala jsem se k ní až teď. Byla jsem zvědavá co autorka opět vymyslela a jak se dokáže poprat s tímto tématem, když předtím slavila úspěchy s upíry a vlkodlaky. Jedna věc byla jasná: po přečtení první stránky jsem věděla, že opět nezklamala.

ŘEKL POSLEDNÍ MUŽ NA ZEMI POSLEDNÍ ŽENĚ NA ZEMI V PŘEDVEČER JEJICH ROZLOUČENÍ.

Prvních sto stran se na čtení musíte strašně soustředit. Jelikož jsou v jednom těle dvě duše, které se pořád dohadují a hádají, tak je to opravdu masakr. Také v podstatě ničemu nerozumíte. Neznáte profese, které ti mimozemšťani mají, jejich techniku a smysl žití, ale brzy se vše začne vyjasňovat a začne se to celé ubírat úplně někam jinam. Četla jsem, že se některým lidem, chtěla kniha přestat číst, ale nedělejte to, protože přijdete o úžasný literární zážitek, který nikdy nezapomenete.

CHTĚLA JSEM TO JÁ NEBO TO TĚLO?

Nakonec se z opuštěné pouště dostanete do jeskyní, kde se začne objevovat strašně moc postav a vy si jen tak tak pamatujete jak kdo vypadá a co dělá. Brzy si je, ale oblíbíte, protože jsou všichni (i Hledačka) úplně skvělí. Miluji postavy, které stvořila Stephenie. Ona je literární Bohyně...

NEBÁL SE UMŘÍT, NEBÁL SE ŽÍT A... NEBÁL SE VĚŘIT. ZEMŘEL JAKO ČLOVĚK, NIKDO Z NÁS NEMŮŽE ŽÁDAT VÍC.

Kniha vás zasáhne tak, že kvůli ní nespíte, přemýšlíte nad postavami. Já jsem si pořád vytvářela nové a nové cesty po kterých by měli hrdinové jít. Rozhodovala jsem za ně a pak jsem je v duchu chválila za jejich rozhodnutí, nadávala jsem jim, postrkovala jsem je tam a tam, bála jsem se o ně. Ještě nikdy jsem se v knize nebála o nikoho víc než o Jeba. Tento starý muž byl...

TAK ZAČAL MŮJ DESÁTÝ ŽIVOT.

Láska. Tu dokáže Meyerová popsat těmi nejkrásnějšími způsoby. Nepřestaně mě ohromovat. Jedno tělo, v něm dvě duše. Dva mladíci, každý z nich miluje tu jednu. Co teď???

ČÍM TO BYLO, ŽE PO LÁSCE LIDÍ JSEM TOUŽILA MNOHEM VÍC, NEŽ PO LÁSCE SVÉHO VLASTNÍHO DRUHU?

Kniha versus film? Film jsem viděla až po přečtení knihy. Ne, že bych ho úplně kritizovala, povedl se mnohem více, než Twilight saga, ale na knihu prostě nemá ani v nejmenším. Určitě se na film podívejte, ale až po knize. O ten svět, který si vytvoříte v hlavě čtením můžete po zkouknutí filmu přijít. Ale já jsem o něj naštěstí nepřišla...
Děkuji Vám, Stephenie Meyerová
 
 

Reklama